Tvrdě maká, je to borec. Je to trapný workholik. . Má to vychytané, užívá si života, cestuje a pracuje minimálně. Je líný a nemaká.

Jedna z výhod být freelancerem je to, že si můžete vybrat nejenom co budete dělat, ale také kolik hodin týdně budete pracovat. Můžete pracovat jeden den v týdnu, jíst rýži a zbytek týdne surfovat. Nebo můžete tvrdě makat 90 hodin týdně. Nebo klasických 40. Co je dobře? A co je normální? Dnes bych vám chtěl představit různé pohledy na to, kolik hodin denně je „normální“ pracovat pro lidé pracující duševně. Nu posuďte sami.

Náš klasický 40 hodinový pracovní týden byl navržen tak, aby dobře fungoval ve směnném provozu ve fabrikách. 8 hodin denně x 3 směny = 24 hodin. 4 party zaměstnanců jsou pak schopny zajistit nepřetržitý provoz. No a tak jsme to nějak převzali i do práce bílých límečků a minimálně v česku zůstává 40hodinový pracovní týden standardem dodnes. V roce 1930 ekonom John Maynard Keynes předpověděl, že během následujících desítek let se pracovní doba sníží na cca 15 hodin týdně – to bude bohatě stačit na pokrytí lidských potřeb. Pan Keynes bohužel ale nepředpověděl iPhony, ploché televize, sluchátka Beats a další věci, na které holt někdy musíme vydělat. A tak se snížení pracovní doby nekoná a my nadále pracujeme 40+ hodin abychom si mohli kupovat různé věci.

Tento článek si můžete také poslechnout jako epizodu mého podcastu:

Proč optimální není cool

Médii proletěly zprávy o tom, že Švédsko zavádí šestihodinový pracovní den. I když to není úplně pravda, je to zajímavá věc k zamyšlení. Autor Chris Bailey na základě porovnání mnoha vědeckých studií došel k závěru, že optimální pracovní týden je 35 hodin. (Pokud pracujete 60+ hodin, na začátku budete produktivní, ale po pár týdnech spadnete na stejno produktivitu, jako byste pracovali 35 hodin.) Proč je tedy „cool“ pracovat dvakrát tolik a více? Proč tolik lidí z tradičních korporací i ze startupů dávají na odiv své obrovské pracovní nasazení, 18hodinové dny, allnightery? Proč na tom některé firmy staví svou firemní kulturu? A znáte někoho takového? Věřím, že ano 🙂

Máme tu pro ti sobě tedy „produktivní“ lidi pracující 35 hodin a méně a „cool“ lidi pracující 60 hodin a více. Nechci tady obhajovat, co je správné, ale rád bych se podíval na to, proč někteří lidé pracují hodně.

Změnit svět? Za 35 hodin to nepůjde

Problém je, že když chcete změnit svět, musíte zabrat. Steve Jobs, Napoleon, Elon Musk Winston Churchil…lidé, kteří v historii měnili svět, pracovali 70,80,90,100 hodin týdně. Máme tu tedy docela silnou korelaci. Pokud znáte někoho takového, kdo měnil svět, ale pracoval jen 30 hodin, dejte vědět. Já jsem na nikoho nepřišel.

To, že když pracujete tvrdě, stihnete toho víc, je pravděpodobné, ale ještě důležitější je podle mého učící křivka. Lidé, kteří pracují 2x a víckrát tolik než ostatní, se také 2x tolik naučí, získají mnohonásobně víc zkušeností za kratší dobu. Tito jedineční lidé jsou pro svou firmu nebo zemi jako včelí matka, mají jedinečnou schopnost produkovat skvělé věci a každá minuta, kterou věnují práci, posunuje jejich společnost dále.

Nevýhodou velkého nasazení je, že je vždycky potřeba někde brát. Rodina, zdraví, spánek, odpočinek…jedna nebo více těchto věcí jde často stranou.

100 hodin nesmyslů

V předchozí kapitole jsem psal, že mezi dlouhou prací a výsledky je korelace, nikoli však kauzalita. To, že člověk začne pracovat 90 hodin týdně neznamená, že změní svět. Libovolný počet pracovních hodin v týdnu lze vyplnit produktivními věcmi, ale také nesmysly, prokrastinací, zbytečnou prací, papírováním. Z počtu hodin týdně nelze usuzovat, jestli daný člověk si jde tvrdě za svým snem nebo je neproduktivní prokrastinátor čo workholik. Pokud pracuje méně, těžko říct, jestli je jen líný, nebo vysoce produktivní se srovnanými prioritami. Možná je tedy lepší klást si úplně jinou otázku.

Je jedno kolik, důležité je proč

Na konci této úvahy jsem došel k tomu, že nelze říct, co je dobré. Jedno je ale jisté: Myslím si a věřím, že je strašně důležité vědět, proč ráno vstáváte. Proč věnujete svůj čas tomu, co děláte. Nemusí to být dostat lidi na Mars. A čím víc člověk cítí, vidí a jde za svou vizí, tím víc je jí ochoten tím trávit čas. A jak se říká: „Pokud najdete práci, kterou milujete, už nikdy nebudete muset pracovat.“

Já osobně jsem někde na půl cesty. Vím, proč ráno vstávám, moje práce mě strašně baví a neváhám ji věnovat tolik času, kolik je potřeba. Některý týden hodně, některý týden málo. Nikomu ale neříkám, kolik pracuji, protože to nepovažuju za důležité. Nechci dělat kompromisy v oblasti rodiny, zdraví nebo odpočinku. Snažím se proto maximalizovat svojí produktivitu, a přemýšlet o tom, jak trávím svůj čas. A myslím, že to aspoň trochu funguje.

Jak to máte vy? Kolik pracujete v současnosti? Kolik si myslíte, že je „normální“ pracovat? Kolik je ideál? Těch úvah a pohledů je ještě 100x více, než jsem zmínil v tomto článku. Je to téma spíše na knihu, než na blog. Ale budu rád, za všechny vaše názory, pohledy, souhlasy i nesouhlasy. Pište do komentářů a díky!

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

12 komentářů

  1. Ahoj Jirko a krásný 2017 preju. 15 hod denne nebo týdně byla ta předpověď?

    1. vojto, byla tam chyba, už je opravena. Bylo to 15 hodin týdně. Díky za všímavost 🙂

  2. Díky za hezký článek 😉 Nyní ve své firmě pracuji cca 45 hodin týdně. Mám záměr to znížit v průběhu letoška na cca 20 hodin, abych se mohl věnovat dalším projektům, které budu vnímat více jako zábavu než jako práci. Nicméně tvořit budu asi stále stejně, jen to vnímání se mi pravděpodobně změní ;O)

  3. Znám jednoho člověka co pracuje 10h denně v korporaci a pak 2h denně na vlastním podnikání, a obojí mu vydělá stejně. Takže přirozeně pracuje na tom jak za nějaký čas vynechat tu korporaci. Ale prý je to trnitá cesta.
    Líbil se mi jeden citát, který jsi tu kdysi dával. Že podnikatelé pracují několik let tak moc, jak nikdo jiný nechce, aby pak mohli zbytek života pracovat tak, jak by všichni ostatní chtěli ;-´)

  4. Mám dotaz. Pracuji 3 dny v týdnu 13 hodin po-st-pa zaměstnavatel po mě chce ještě sobotu. Je to normální? Pracuji prodavačka. Nemám pauzy atd. Může to po mě chtít? Děkuji za odpověď
    Hanka

    1. Dobrý den,
      tenhle článek je zejména o práci v kanceláři, podnikatelské práci a práci lidí na volné noze, kteří do určité míry mohou ovlivnit. Vaše otázka je spíše kolik je legální pracovat. A na to vám odpoví zákoník práce nebo odborník na dané téma, což bohužel nejsem.

      1. Je rozdíl mezi prací kancelářskou,stresově náročnou a fyzickou ale u všech se postupně věkem a zdravotním stavem stává i osmihodinová pracovní doba absolutně nevyhovující po stránce výkonu a celospolečenského užitku.Na spoustu vašich otázek by jistě odpovědělo zavedení Základního nezdanitelného příjmu.Přineslo by revoluční změnu pojímání práce a jejího odměňování,její doby a potřebnosti.Dnes je člověk uvězněn v prostředí potřeb jiných a jeho potřeby jsou tak nadřazeny jeho skutečným potřebám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *