Co se stane, když smícháte Pomádu tak trochu „divný“ film 500 dní se Summer s trochou Bolywoodu a muzikálu a dáte tomu jazzovou kulisu? Kombinace zní bizarně…ale výsledkem tohoto mixu je film, který letos získal 14 nominací na Oscara, stejně jako před dvaceti lety Titanic. Film La La Land se nám líbil, ale to není hlavní bod tohoto článku. Fascinuje mě na tom jiná věc. Lidé v marketingu se už desítky let snaží předpovídat úspěch nebo neúspěch produktů a děl, a to zcela bez výsledků. Přestože se na tento úkol nyní nasazují umělou inteligenci, stále je předpověď stejně beznadějná.

Nepředvídatelné

„To je přece skvělý nápad, to bude na 100 % fungovat!“ říkají často lidé začínající s podnikáním. A pak neméně často padají na hubu. I já jsem před pár lety žil v představě, že pokud mám všech pět pohromadě, můžu předvídat, jestli nějaký produkt, film, nebo myšlenka na trhu uspěje nebo ne to bude kolosální propadák. Fakt je, že to nedokážu nejen já, nedokáže to nikdo..

Ndyby šlo předvídat, co se bude prodávat a co ne, nevznikaly by žádné filmové propadáky. A hle, špatných filmů existuje mnohem více, než by člověk chtěl. Netflix nasadil na vývoj nových seriálu těžkou zbraň. Má naprosto přesná data o uživatelích, na co koukají a v jaké minutě vypínají filmy a seriály, když se jim nelíbí. Na big data nasadil umělou inteligenci a zjištění používá při psaní nových scénářů pro vlastní seriály. Výsledek? Mají nějaké dobré věci (Narcos – 94% na ČSFD, BoJack Horseman – 86% na ČSFD …), ale velká část originální produce Netflixu je větší utrpení než turecká telenovela s polským dabingem. Nebo jak by řekli v USA, „shit hit the fan.“

Neúspěchy jsou úspěch

Ani já po roce a půl psaní tohoto blogu nedokážu předpovědět, který článek bude úspěch a který propadák. Čtenost jednotlivých článků první týden po zveřejnění mi kolísá až desetinásobně. Je jisté, že více táhnou příběhy než poučky. Úspěch vždy zaručí také vyprávění o mých neúspěších a průserech.

Nemožnost předpovědět, co uspěje, mně tedy nepřestává fascinovat. Člověk se může trochu zlepšit cvikem, ale na světě není nikdo, kdo dokáže ukázat na budoucí filmový nebo produktový trhák s větší šancí než šimpanz ze safari v Dvoře králové. Jediné, co nám zbývá, je zkoušet, iterovat, prototypovat, experimentovat, testovat. A ne jednou, ale mnohokrát. A čím víc se toho nepovede, tím větší šanci je najít tu jednu věc, co zabere.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *