Dnes ráno jsem jako každé úterní ráno šel psát tento blog. Jsem strašně rád, že se vám líbí co píšu a s každým článkem se zvedá čtenost. Cítím ale čím dál větší závazek. Když si dejme tomu 1000 lidí přečte každý týden můj článek a stráví tak na mém blogu každý 5 minut, je to dohromady 83 hodin. To je víc než 2 FTE! Jak kdyby 2 lidi na světě trávili celý svůj život pouze čtením tohoto článku. Je to pro mě obrovská zodpovědnost. Možná proto mě dnes dohnal autorský blok. Prostě jsem nic smysluplného nevymyslel.

Jak ostatní řeší autorský blok?

Jeden americký životopisec v článku na Business Insider popisuje, jak napsal poměrně obsáhlou knihu za 6 týdnů. Prostě se ráno posadil k počítači, pustil textový editor a seděl před prázdnou obrazovkou klidně hodinu, dokud něco nenapsal. Pak se šel na chvíli projít a znovu před počítač. Drsné, ale prý funguje. Dnes jsem bohužel neměl čas vyzkoušet.

2 věci, co mě serou:

Zkusím tedy jiný trik, který jsem někde četl: Pokud máte blok, zkuste psát o něčem, co vás doopravdy sere. Tak tady 2 věci, co mě serou:

  • Operativa. Neuvěřitelné množství nepodstatných e-mailů a požadavků, které musíme v ehotelu řešit a z kterých část dopadne až ke mě. Je pravda, že se nám postupně daří objem operativy snižovat delegováním nebo lépe automatizací nebo ještě lépe odstraněním příčiny vzniku. Jak ale firma roste a roste i objem transakcí, snížený objem operativy opět narůstá a opět musíme hledat další cesty, jak s tím naložit…nekonečný cyklus nepřidávající hodnotu pro zákazníka…
  • Lidé, které apriori předpokládají naší vinu. V 9 z 10 požadavků hoteliérů nebo hostů na zákaznický servis ehotelu se ukáže, že problém nevznikl na naší straně. Bohužel však 9 z 10 lidi na nás nastoupí s nasupeným tónem, někdy na nás křičí nebo jsou jedovatí. My jsme slušní, ale stejně to bere energii celému zákaznickému týmu i všem, co tyto požadavky musí řešit. To mě naučilo nikdy nikoho apriori neosočovat, dokud se nevysvětlí, o co jde.

Myslím, že to by stačilo. Stěžování obecně nepovažuju za dobrý zvyk, protože si často stěžují lidé s mindsetem oběti. „Všechno je špatně, nemůžu s tím nic dělat.“ Snažím se myslet v mindsetu tvůrce a spíše než mluvit o problémech a jak je všechno naprd hledat řešení a cesty, jak s tím něco udělat. O tvůrci a oběti napíšu někdy příště.

No vida … je to trochu paskvil dneska, ale snad jste si z toho něco odnesli. Je spoustu věcí, co nás serou, ale je také spoustu věcí, co se s tím dá dělat. Tak vám přeju, ať se vám daří nesedět v koutě a věci, co vás serou, úspěšně odbourávat.

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *