Je pondělí ráno, manželka s dětmi není doma a na poslední chvíli mi dnes klient zrušil celodenní projektovou akci. Ideální čas podělit se s vámi na čem dělám v práci i osobním životě v roce 2021, stejně jako jsem zde po vzoru mého oblíbeného Dereka Siverse sdílel podobný článek i v roce 20172018, 2019 a 2020 🙂

Narodila se nám Tonička

Máme další přírůstek! Letos v červenci jsme přivítali Antonii Benediktovou a jsme tak doma čtyři! Je to úžasné, co vám budu povídat. Máme obrovskou radost! Před pár lety jsem sdílel, co mě o time managementu naučila naše Anička. Letos jsme museli s Evou plánovací schopnosti posunout ještě na nový level. Ale daří se díky tomu, že Eva je naprosto úžasná a že jsme měli to štěstí, že Tonička přišla na svět v červenci, kdy toho klienti moc nechtějí a tak jsem si užil úžasný měsíc volna. Ale do práce jsem se taky těšil, to ne že ne 🙂 .

Výlety s Aničkou

V červenci bylo mým hlavním úkolem zabavit Aničku. Tak jsme ve dvou zvládli spoustu skvělých výletů a užili si spolu asi nejlepší společný měsíc v životě.

6 hodin u počítače, 2 hodiny venku a timeboxing

V srpnu se mi podařilo najet na úžasný systém práce. Anička chodila do školky, která zavírala už v 16:00. Takže co jsem neudělal do 15:30, neudělal jsem vůbec. Dceru jsem vozil do školky i zpět téměř každý den na kole a často jsme odpoledne trávili venku na cyklovýletech po Praze a na hřištích.

Takže i přes nepříliš kvalitní spánek s miminem se mi dařilo být každý den odpočatý a mít skutečně téměř každý den do půl čtvrté hotovo. Potvrdilo se mi tak, že když člověk dost odpočívá, zvládne za 6 hodin za den stejně jako za 8 nebo více. Byly to úžasné týdny. Bohužel se zářijovým náporem se tento křehký systém opět trochu sype. Nestíhám, musím dodělávat po večerech, jsem pak nevyspalý a propadám se občas do spirály zmaru. Změnil jsem ale způsob, jak pracovat s úkoly, víceméně zrušil todo list a začal po vzoru superogranizovaného Pavla Mináře všechny své hlavní úkoly plánovat v kalendáři, tzv. timeboxing (napíšu někdy článek). To mi extrémně pomohlo lépe stíhat a věřím, že i ve školící sezóně, která probíhá nyní do Vánoc to zvládnu lépe. Dal jsem si za cíl osekat večerní práci na absolutní minimum a daří se mi lépe než loni, i když stále se mám co učit. Chronicky si totiž beru více práce, než bych měl, ale podařilo se mi na každý měsíc do konce roku zaplánovat prodloužený víkend s rodinou na doplnění sil.

Jsem líný Youtuber

Už dlouho jsem měl chuť natočit pár videí na Youtube, ale kdykoli jsem se o něco pokusil, strávil jsem i na drobném videu mnoho hodin, patlal jsem se s tím, nebavilo mě to. Miluju psaní blogu a obecně veřejné sdílení, ale chronicky si na to nedokážu vyhradit čas, natož to někomu delegovat. Letos jsem proto vyzkoušel nový přístup k Youtube. Dal jsem si pravidlo, že videa natáčím „na jeden zátah“ a v programu OBS si přímo u toho přepínám scény, nastavím podkladovou hudbu, ukazuju slajdy a kreslím si do nich tužkou. To vše ve svém malém domácím studiu. Tím přeskočím jakoukoli nutnost editace a střihu, takže když se zadaří, tak po 20 minutách od začátku natáčení můžu upladovat na Youtube. Zatím jsem naučil pár videí o tématech, které často dávám do svých školení a mám je tedy „najeté“ a tudíž nemusím nějak dlouho připravovat skript a slajdy. Rovnou i natočím i verzi na můj anglický youtube kanál BenediktX. Videa zdaleka nejsou tak profi, jak bych chtěl, ale aspoň jsou venku. Někdy napíšu článek o tom, jak přesně to dělám.

Tak trochu jiné kempování

Rádi se s Evou a Aničkou jezdíme v létě ochladit na dovolenou do nějaké severní země. Letos na to logicky nebyl prostor. Proto jsme hledali nové možnosti, jak strávit léto v Česku mimo přeplněné penziony. S Aničkou jsem strávil víkend na obytném posedu (opět na doporučení Pavla Mináře 🙂 a s celou rodinou včetně Toničky jsme v srpnu vyrazili na krásnou moderní off-grid maringotku uprostřed lesů na vysočině (Včelíny Želiv). Tomuto „kempování pro Pražáky“ se říká odborně Glamping 🙂 . Líbilo se nám to, tak letos zkusíme ještě obytné „igloo“ a krásný domeček na farmě zvaný Útulnoff. Je to docela výzva být v jedné místnůstce se dvěma děti, ale zas je to úžasný pocit klidu v přírodě. Třeba se nám to zalíbí a jednou si pořídíme chatku.

Školím a pomáhám na projektech

Stále dělám školení pro velké firmy na téma inovační a digitální dovednosti. Nejvíc teď frčí právě inovační projekty a Lean management / Lean Six Sigma. Někdy dělám jen inspirativní přednášky, někdy to jsou větší série školení, kdy účastníci zároveň ve skupinách zpracovávají inovační projekty a já je nejen školím, ale rovnou u toho i vedu. To je super, protože na konci máme hmatatelné výsledky, lepší vnitřní procesy i lepší služby zákazníkům. I letos dělám nejvíc se Škodovkou a PwC. Teď v září přibyla po covidové odmlce také třeba IKEA. Tradičně také rád pomáhám Lékařům bez hranic (resp, jejich pražské kanceláři a IT hubu), a to za dobrý pocit 🙂 .

Školím tedy hlavně Lean Management resp. Lean Six Sigma, Design Thinking, Inovační dovednosti a Excel. Jak jsem psal, už teď je to zvláštní kombinace věcí. Klienti chtějí taky občas školení na MS Teams a Microsoft 365, tam jsem se ale rozhodl se do těch vod nepouštět. Je extrémně těžké sledovat rychlý vývoj aplikací, tak toto téma přenechávám jiným profíkům.

Co se nedaří

Beru si toho moc

V letošní podzimní sezóně se roztrhl pytel s dalšími školeními a projekty, online i offline. Musím se přiznat, že mě to hrozně baví a kvůli tomu si často beru víc školících dní, než bych měl. Nezbývá mi tak času na rozvoj dalších věcí, co mám v plánu – publikování, videa a nějaké ty produkty, které by nezávisely tolik na mém výkonu „naživo“ u klienta. Už před lety jsem se rozhodl, že nechci budovat lektorskou agenturu, že rád a hrdě funguju jako show jednoho muže s občasnou delegací některých věcí. Nechci urvat nějaký jednorožčí startup. Ani nevěřím na čistě pasivní příjem. Něco malinkého už mi běží. Nápadů mám spoustu, tak věřím, že se mi brzy podaří dát ven nějaké další projekty, které pomůžou více lidem i mimo skupinky u mých klientů.

Hrubky a překlepy

Taky se mi stále nedaří psát bez chyb. Když napíšu článek, mám chuť ho hned publikovat a jsem tak trochu líný to po sobě pořádně číst. Naštěstí pomáhá manželka Eva s excelentním citem pro detail. Takže jestli tu jsou chyby, tak to ještě nečetla 🙂 .

Buduju externí mozek

Letos jsem se hrozně nadchl pro jednu novou věc, která zažívá úspěchy v komunitě nás productivity nerdů. Je to systém psaní „chytrých poznámek“ metodou Zettelkasten. Místo slepého ukládání článků a zápisků někam do šuplíků v Evernotu se snažím na to jít jinak, klást si otázky, odpovídat si na něj hledat nezvyklá propojení mezi tím, co říkají různí chytří lidé a být tak schopný připravovat lepší školení, lepší články, lepší poznámky. Nedávno jsem o Zettelkasten napsal obsáhlý článek na blog plný příkladů. Nedávno na něj navázal svou úvahou Dan Gamrot, fantasticky o tématu píše také Eliška Šestáková a brzy o chytrých poznámkách Zettelkasten vyjde knížka v češtině. Pokud se rádi učíte a/nebo publikujete, mrkněte na to. Tak trochu mi to změnilo život.

Nejlepší knížky, co jsem letos přečetl

Od narození druhé dcery se snažím naskočit na návyk večerního čtení, ale jde to tak nějak pomalu, rodičové vědí 🙂

V první půli roku jsem ale četl tyto fantastické knížky, které opravdu vřele doporučuju:

  • Think Again – The power of knowing what you don’t – Adama Grant – můj oblíbený autor píše fantasticky o tématu kritického myšlení, proč je pro lidi tak těžké si naslouchat, proč je těžké měnit názory a jak můžeme být lepší v přemýšlení a nezamrznout v rigidních názorech, co jsme si udělali v patnácti. Zatím nevím o tom, že by knížka měla vyjít v češtině.
  • A World Without Email: Reimagining Work in an Age of Communication Overload – Call Newport. Další fantastický autor. Miluju zejména jeho knížky Hluboká práce a Digitální minimalismus. Díky této knížce jsem pochopil, proč většina firem dnes funguje na principu tzv. „hyperaktivnícho včelího úlu“, jak říká autor. Hodně dobře v knize popisuje současný stav, bohužel jasné a jednoduché východisko autor nenabízí (a možná ani není).
  • Jak zabránit klimatické katastrofě – Bill Gates. Tahle kniha není ideologická, agitační, ani vás nebude nutit používat méně brček. „Nemám nic proti létání, pokud bude uhlíkově neutrální“, říká autor. Miliardář a filantrop v knize ukazuje čísla, kde se bere těch 50 miliard tun oxidu uhličitého, který způsobuje globální oteplování:
    • 31% výrobní průmysl včetně výroby oceli a cementu
    • 27% výroba elektřiny
    • 19% zemědělství
    • 16% doprava (z toho polovina auta)
    • 7% topení a klimatizace
  • Autor ukazuje poměry, co jak moc znečišťuje, kde máme, kde budeme mít a kde zatím nemáme technologie na odstranění. Hint: Problém nevyřeší elektromobily ani méně brček. Koho kniha zajímá, může si projít moje výpisky (highlights) v angličtině.

Další věci z domova i práce telegraficky

  • Už loni při covidu jsem si přivezl do Prahy své letité horské kolo, koupil dětskou sedačku a jezdím po Praze kde se dá na kole, na výlety s dcerou, ale i ke klientům. A to i v zimě, když nesněží. Je to boží!
  • Těším se na živou konferenci! Na konci září jedu na Lean Summit do Bratislavy.
  • Brzo vyjde pátá série mého podcastu Další kroky. Příprava scénáře šla díky Zettelkasten docela rychle, natáčení také, jen to musím ještě sestříhat. Snad stihnu ve vlaku do Bratislavi na konferenci výše
  • Používám Feedly Pro – prémiová verze této rss čtečky mi umožňuje efektivněji a chytřeji číst články, navíc si do ní můžete nechat posílat i newslettery
  • Už rok používám fantastický nástroj Workflowy, kde mám nejenom Zettelkasten poznámky, ale veškeré poznámky k všemu, co dělám – po 10 letech jsem odešel komplet od Evernote. Pečlivě také sleduju třeba Notion a Airtable, což jsou nástroje týmové produktivity budoucnosti. Zajímavý je také nástroj Obsidian.
  • Miluju aplikaci Drafts, která mi umožňuje z Apple Watch diktovat poznámky jedním klikem a pak je zpracovávat z počítače. Super zejména do auta. A je zadarmo.
  • Nedávno Elon Musk sdílel svojí filozofii k Leanu a k zlepšování. Sepsal jsem ji v článku Pokud si kopete hrob, nekopejte rychleji, ale přestaňte kopat. 5 kroků k Lean procesům dle Elona Muska
  • Od dětství miluju vesmír, tak jsem letos s nadšením sledoval „turistické“ lety Virgin Galactic i Blue Origin. Tento týden to nabere nový rozměr, se SpaceX poletí 4 turisté na 3 dny na oběžnou dráhu v misi Inspiration4, tak koukejte 🙂
  • Tento víkend jsme byli s Evou a dětmi na Maker Faire, kde bylo spoustu robotů, nebo úžasné moderní papírové modely CutnGlue, co dělá kamarád designér Lukáš Fronc. Už se těším, až budeme s Aničkou a za pár let i s Toničkou něco vytvářet 🙂

Díky, že jste dočetli až sem. Jsem vděčný, že mám kolem sebe skvělou rodinu a že i přes Covid můžu dělat, co miluju.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *