(Toto je jedna z věcí ke stažení na mé stránce zdarma, podívejte se i na další zdroje k Lean Six Sigma nebo Excelu, případně na mé školení Lean Six Sigma)

SIPOC je jednoduchá metoda procesního mapování. Výsledek procesní mapy může vypadat takto. Tohle je banální příklad objednání toastu v restauraci rychlého občerstvení:

Stáhněte si šablonu v Excelu:

Stáhněte si soubor níže a používejte dle libosti:

Jak vytvořit SIPOC procesní mapu

 1. Napište sloupečky Suppliers, Inputs, Process, Outputs, Customers (odtud zkratka SIPOC)
 2. Popište základní proces Shrňte a zjednodušte ho do 4 – 8 základních kroků. (Bez větvení, rolí, detailů)
 3. Poté jděte krok po kroku a ptejte se
  1. Jaké jsou výstupy tohoto kroku? Výstupy můžou být fyzický produkt, dokument, záznam v databázi, informace, email atd.
  2. Kdo je příjemce těchto výstupů? Podívejte se na výstupy a napište, pro koho výstupy jsou, případně do jakého systému se zapisují.
  3. Jaké vstupy daný krok potřebuje, aby mohl dodat výstupy? Opět to může být fyzický produkt, dokument, záznam v databázi, informace, email atd.
  4. Kdo dané výstupy dodává?

Výstup jednoho kroku velmi často pak vstupuje jako vstup kroku následujícího.

Zákazník jednoho kroku může být dodavatel druhého.

„Zákazníci“ a „Dodavatelé“ jsou jen obrazné pojmy. Vás skutečný zákazník může být v některých krocích i na straně dodavatele – když třeba dodává zadání či objednávku.

Jaké má SIPOC výhody?

Určitě jste viděli jiné procesní mapy, zejména klasické Swimlanes. Jaký má SIPOC výhody?

1 Je hotový za 10-15 minut

Jsou situace, kdy potřebujete rychle zmapovat velké množství projektů. Třeba když přijdete jako konzultant do nové firmy, nebo když chcete zavádět nový podnikový software. Detailní procesní mapy typu swimlane trvají hodiny na vytvoření, proto se hodí v této podobě rychlá SIPOC metoda

2 Ukazuje zainteresované strany a systémy

Ve sloupci zákazníků a dodavatelů ukazuje lidi, oddělení a systémy, které jsou zapojeny do procesu. Jednoduše a rychle tak vidíte, co všechno a kdo všechno bude změnou procesu ovlivněn. Když zmapujete více procesů, vidíte pak, jak spolu souvisí.