Pěkný den všem,

tyhle knihy jsou ty nejlepší, které znám. A to jak k tématům, které školím, tak k věcem, co mě prostě jen zajímají:

🚀 Inovace ve firmách | 🙋‍♀️ Lean | 🦾 Umělá inteligence | 💡 Design thinking | 👩‍💻 Time management a chytré poznámky | 🤔 Kritické myšlení | 👨‍💻 Práce na volné noze a podnikání | 🎈 Jak žít | 🪴 Zdravý život a dlouhověkost

P.S. Existuje i anglická verze této stránky.

🚀 Inovace ve firmách

Proměna 🇨🇿 (Switch 🇺🇸) Úžasná kniha o tom, jak můžete jako jednotlivec bez formálních pravomocí udělat velké změny. Hezky se čte. (Dan+Chip Heath).

Jak zaujmout hned napoprvé 🇨🇿 (Made to Stick 🇺🇸) Fascinující kniha o tom, jak komunikovat věci tak, aby lidé poslouchali a pamatovali si je. Absolutně doporučuju! (Dan+Chip Heath)

Pravidlo žádných pravidel 🇨🇿 (No Rules Rules 🇺🇸) Pohled do zákulisí Netflixu, který možná za svůj úspěch vděčí nestandardní kultuře zaměřené na výkon. Inspirativní pro firmy.

V práci nemusí být blázinec 🇨🇿 (It Doesn’t Have to Be Crazy at Work 🇺🇸) Pohled do zákulisí firmy vyvíjejí Basecamp, kde nemají žádné schůzky, žádné maily, žádné přesčasy, žádná KPIčka. I tohle vás může inspirovat.

The invincible company 🇺🇸 Skvělý strategický pohled na firemní inovaci od firmy Strategyzer, tvůrců business model canvas. Doporučuji pro všechny inovační manažery a leadery.

The Culture Map 🇺🇸 Kniha plná příběhů, díky kterým pochopíte, jak a proč se chovají lidé z různých kultur v businessu. Skvělé, když pracujete s Američany, Němci, Japonci atd…(Erin Meyer)

Podívejte se také na moje školení inovačních dovedností nebo na blogu sledujte moji rubriku inovace a technologie

🙋‍♀️ Lean

2-Second Lean 🇺🇸 Fascinující kniha o budování Lean kultury s mixem amerického a japonského přínosu. Ukáže vám, jak snadno zavést Lean a nadchnout lidi ve firmě pro inovaci. Kniha je krátká a ebook je ke stažení zdarma.

Lean Six Sigma & Minitab 🇺🇸 Bestesller.Praktický manuál, používám víc než 10 let na každém projektu. Skvělé checklisty, na co nezapomenout a dobře popsané metody. Dobré i když nepoužíváte Minitab.

Cíl 🇨🇿 (The Goal 🇺🇸) Krátký román(!) napsaný jako materiál pro pochopení Lean Principů.

Inovace podnikových procesů 🇨🇿 Jediná rozsáhlejší knížka v češtině na Lean Six Sigma. Není tak podrobná, ale není špatná.

Lean Six Sigma for Dummies 🇺🇸 Jednoduchá učebnice k tématu. Dobré pro pochopení celého konceptu.

P.S. Deje na mé doporučení. Většina knih o Lean Six Sigma má sice krásné obálky, ale jinak jsou často fakt špatné, abstraktní, povrchní nebo zastaralé. Tyto výše jsou ok.

🤔 Raději videa nebo podcasty? Podívejte se na mou stránku Lean Six Sigma Materiály. Nebo si přečtěte můj Úvod do Lean Six Sigma

🦾 Umělá inteligence

Tohle je téma, které rychle zastarává, ale tyhle knihy jsou myslím nadčasové:

Mýty a naděje digitálního světa 🇨🇿 česká kniha Patrika Zandla, který je neuvěřitelně sečtělý a umí čtivě psát.

Life 3.0 🇺🇸 Nejlepší kniha o umělé inteligenci, kterou jsem dosud četl. Začíná napínavým příběhem a pokračuje vysvětlením, jak by umělá inteligence mohla ovlivnit náš život. Vyšla v roce 2017, ale je stále aktuální.

👉 Pokud chcete nějaké konkrétní návody, tak se podívejte na moji stránku Umělá inteligence: Bezplatné materiály

💡 Design Thinking

Sprint 🇨🇿 (Sprint 🇺🇸) Velmi praktická knížka z dílny Googlu o tom, jak inovují produkt enbo službu pomocí Design Thinkingu za pouhých pět dní. (Jake Knapp, John Zeratsky)

Creative Confidence 🇺🇸 Úžasná kniha z pera zakladatelů IDEO o tom, jak si víc věřit v kreativních činnostech a jak přivést více kreativity do inovačních projektů. Dobře stravitelné. (Tom Kelley, zakladatel IDEO)

Testing Business Ideas 🇺🇸 obsáhlá příručka z pera Strategyzeru ukazuje podrobně jak udělat desítky různých testů na ověření vašich inovačních nápadů.

Design. Think. Make. Break. Repeat 🇺🇸 Příručka obsahující celou řadu metod design thinkingu. Praktické zejména pro pokročilé.

Designérem vlastního života 🇨🇿 (Designing Your Life 🇺🇸) Jak aplikovat Design Thinking na vlastní život. Skvělý průvodce, pokud ladíte, kam směřovat svůj život.

🤔 Raději videa nebo podcasty? Podívejte se také na moji stránku Design thinking materiály nebo si přečtěte můj Úvod do Design Thinking

👨‍💻 Time management, poznámky a organizace

Čtyři tisíce týdnů 🇨🇿 (Four Thousand Weeks: Time Management for Mortals 🇺🇸) Úžasná kniha o tom, jak si užívat života a nezbláznit se z toxické produktivity.

Slow Productivity:The Lost Art of Accomplishment Without Burnout 🇺🇸 Úplně nová kniha od skvělého Cala Newporta. Další anti time managment systém, kdy cílem není udělat více a tlačit na výkon.

Pořiďte si druhý mozek 🇨🇿 (Building a second Brain 🇺🇸) skvělá kniha o tom, jak si uspořádat poznámky a celý váš digitální život a být v klidu.

Messy: The Power of Disorder to Transform Our Lives 🇺🇸 Kniha, která říká, že můžete být produktivní i bez šílené organizace a propracovaných systémů.

Hluboká práce 🇨🇿 (Deep Work 🇺🇸) Hodně dobrá kniha o tom, jak se soustředit, přemoci vyrušování a dotahovat věci v práci. (Cal Newport).

Důmyslné umění mít všechno u pr**le 🇨🇿 (The Subtle Art of not Giving a F*ck 🇺🇸) Neotřelá kniha pro mladší generaci. Celkem dobré, i když lepší než kniha je toto její video shrnutí přímo od autora.

👉 Chcete raději videa, nebo podcasty, tipy na aplikace? Obsáhlý seznam zdrojů mám zde: Time management materiály

🤔 Kritické myšlení

Ještě to promysli 🇨🇿 (Think Again 🇺🇸) čtivá kniha od skvělého Adama Granta, která vás naučí kriticky myslet, rozvíjet svůj pohled na svět i jak měnit myšlení ostatních.

Jak číst čísla 🇨🇿 (How to Make the World Add Up 🇺🇸) boží kniha, která vás jednoduchým, zábavným způsobem naučí chápat čísla a statistiky a pomůže vám nenechat se ošálit.

Faktomluva 🇨🇿 (Factfulness 🇺🇸) skvělá kniha, která vás naučí kriticky myslet a navíc se dozvíte spoustu překvapivých věcí o světě, třeba že už je mnohem rozvinutější, než si myslíte.

Jak zabránit klimatické katastrofě 🇨🇿 (How to Avoid a Climate Disaster 🇺🇸) tahle kniha Billa Gatesse se na toto velké téma dívá pragmaticky přes čísla a nastiňuje technologie, které nám mohou v budoucnu pomoci.

🧠 Přečtěte si také mé články na blogu z rubriky Jak funguje mozek

👩‍💻 Práce na volné noze a podnikání

Ukaž, co děláš! 🇨🇿 (Show Your Work! 🇺🇸) Krátká, vtipná ale velmi praktická kniha o tom, jak dát světu vědět, na čem děláte. Hodně mě ovlivnila a naučila. (Austin Kleon).

Startup za pakatel 🇨🇿 (100 Dollar Startup 🇺🇸) Praktická kniha, která mi pomohla nastartovat podnikání. Doporučuju všem budoucím podnikatelům! (Chris Buillebeau).

Čtyřhodinový pracovní týden 🇨🇿 (The 4-Hour Workweek 🇺🇸) Po přečtení této knihy jsem dal výpověď v práci a začal pracovat na volné noze. Tato kniha inspirativní, bláznivá, šokující, i když místama už přežitá. Doporučuju.

Nikdy nejez sám 🇨🇿 (Never Eat Alone 🇺🇸). Tahle kniha mě naučila dělat networking. Úžasně praktická kniha o tom, jak budovat vztahy a prodávat bez prodeje. Doporučuju všem podnikatelům, freelancerům i obchodníkům.

Na volné noze 🇨🇿 (The Freelance Way 🇺🇸) Asi nejlepší česká kniha, která kdy vyšla o podnikání na volné noze. Pokud chcete začít, tohle je povinná četba!

👉 Už o podnikání tolik nepíšu, ale mé starší články najdete v blogové rubrice Podnikání a startupy

🎈 Jak žít

Bdělost (Awareness 🇺🇸) Indický jezuita vypráví buddhistické bajky a příběhy. Tato kniha převrátila, jak se dívám na svůj život a odstranila obrovské množstí stresu. (Anthony de Mello)

How to live 🇺🇸 Neuvěřitelně nabitá kniha od skvělého Dereka Siversa. Krátké kapitoly a neotřelé rady do života, které vás posunou.

Ikabog (The Ickabog 🇺🇸) Příběh od J.K.Rowlingové, která neuvěřitelně vykresluje, jak snadno se může svobodné a prosperující království přeměnit pomocí šíření lží a nenávisti na krutou diktaturu. Docela aktuální. Doporučuji pro dospělé a děti tak 10+.

Atomové návyky (Atomic Habits 🇺🇸) Skvělá a neuvěřitelně populární kniha, jak si malými krůčky snadno zlepšit život. Alternativou je můj online kurz Malé návyky pro velké změny

🙏 Na blogu se trochu těchto témat dotýkám v rubrice Klid a radost z práce

🪴 Zdravý život a dlouhověkost

Přežít 🇨🇿 (Outlive: The Science and Art of Longevity 🇺🇸) Kompletní návod na zdraví ve čtivé a srozumitelné podobě. Jediná kniha o zdraví, kterou musíte přečít. Pokud je vám více než 30, přečtěte si ji povinně. Pokud méně, dejte ji svým rodičům.

Geniální potraviny 🇨🇿 (Genius Foods 🇺🇸) Skvělý, neotřelý, moderní a uchopitelný návod, jak trochu zdravěji jíst a podpořit tak nejen svůj mozek.

Zhluboka se nadechni 🇨🇿 (The Stress Prescription 🇺🇸) Kniha o tom, jk snížit svůj stres. Neuvěřitelně mi pomohla naučit se zvládat stres a mít trochu klidnější mysl.

Máte vy nějaký tip pro mě? Napište mi!

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.