SVYHLEDAT() Online kurz zdarma

Toto je návod na nejdůležitější a neužitečnější funkci v MS Excel (Anglicky se jmenuje VLOOKUP()). Tento kurz má 8 kapitol po cca 5-6 minutách, která vás důkladně seznámí s funkcí. Pokud nemáte čas, podívejte se aspoň na první video.

Pokud máte Office 365, vyzkoušejte nástupce této funkce, a to funkci XLOOKUP (můj návod najdete zde)

Neprve si stáhněte cvičný sešit

Pokud si funkci chcete zkoušet se mnou, stáhněte si cvičný sešit, který ve videích používám:

1. SVYHLEDAT – jak na to

V prvním videu na jednoduchém příkladu uvidíte, jak funkce SVYHLEDAT/VLOOKUP funguje a jak zadávat postupně všechny čtyři její vstupy:

2. Co dělat, když SVYHLEDAT nefunguje

Funkce SVYHLEDAT je letitá a některé věci nejsou zrovna intuitivní. Třeba že umí hledat pouze v prvním sloupci tabulky a sloupec, ze kterého chcete výsledek, si musíte dopočítat. Také pozor, u prohledávané tabulky je nutné vybranou oblast ukotvit dolary, nebo ještě lépe vybrat celé sloupce:

3. Tipy, triky a příklady

Zde ukazuji mimojiné to, že když do funkce nezadáte, jestli chcete hledat přesně, nebo přibližně, automaticky se nastaví přibližná shoda, což může způsobovat problémy. SVYHLEDAT také potřebuje naprosto přesnou shodu, takže třeba i mezera navíc může způsobit, že se tabulky nepropojí.

4. Číslo jako text

Excel má dva základní formáty pro čísla – Běžné číslo, vhodné pro čísla, se kterými počítáme, a pak text – vhodné pro identifikátory, jako telefonní číslo, číslo účtu, IČO či zaměstnance. Když se naučíte formáty správně používat, bude se vám s Excelem mnohem jednodušeji pracovat. A abyste mohli použít SVYHLEDAT, musíte mít hledanu hodnotu i prohledávanou hodnotu ve stejném formátu, jinak vám to nebude fungovat. Tohle stálo už hodně nervů i pokročilých uživatelů. Když tohle pochopíte, trablím se vyhnete:

5. Převod čísla na text a naopak

Převádění z jednoho ze dvou formátu pro čísla (číslo a text, viz kapitola výše) v Excelu není vůbec intuitivní. Nicméně je to nutné, zejména když chcete tabulky propojit funkcí SVYHLEDAT, musíte mít ba sloupce ve stejném formátu. Abyste to zvládli, je potřeba se naučit jeden z možných postupů, jak čísla převádět na text a zpátky. Ty nejjednodušší ukazuji v tomto videu:

6. Řešení nenalezených výsledků s IFERROR

Pokud například dohledáváte funkcí SVYHLEDAT název produktu z ceníku a daný produkt v ceníku není, funkce vám vypíše #NENÍ_K_DISPOZICI (anglicky #N/A). To není zrovna vzhledné a nebudí to důvěru ve vaše data. Pokud chcete nahradit tuto hlášku prázdnou buňkou nebo např. slovem „nenalezeno“, použijte funkci IFERROR podle návodu v tomto videu:

7. Svyhledat a přibližná shoda

V drtivé většině případů potřebujete dohledat z druhé tabulky přesně danou hodnotu. Na co je tedy dobrá přibližná shoda? V tomto videu probírám jednu z typických situací, kdy se přibližná shoda používá, a to kdy chcete dohledat k částce nejbližší nižší hodnotu, třeba při vyhledání, do jaké skupiny pro rabat daný zákazník patří:

8. Hledání ve více tabulkách zároveň

SVYHLEDAT umí standardně dohledávat data z jedné tabulky. Pokud můžete, doporučuji data takto v jedné tabulce mít, pomůže vám to. Pokud ale musíte mít zdrojová data ve více tabulkách, existuje trik jak na to, a to díky kreativnímu použití funkce IFERROR.

Získejte přístup k dalším materiálům

Přihlašte se a získáte přístup k Excelovým videím, příkladům, tajnými tipům a trikům a materiálům. Každý týden obdržíte jednu novou věc zdarma:

Uvažujete o školení MS Excel do firmy?

Již jsem vyškolil více než 3100 zaměstnanců velkých i malých firem

  • Školení od základů po pokročilé funkce (SVYHLEDAT/VLOOKUP), kontingenční tabulky a makra ušité na míru vašemu týmu
  • Půldenní i celodenní kurzy pro 6-12 účastníků
  • V Češtině i Angličtině, v ČR i kdekoli na světě
  • Budu vás školit srozumitelnou, jednoduchou a zábavnou formou
  • Navíc získáte spoustu materiálů, příkladů a videí

Pokud vás to zajímá, můžete se podívat na více informací o školení MS Excel, nebo mě přímo kontaktujte emailem či telefonicky:

jiri@jiribenedikt.com
+420 777 253 754