ChatGPT jako parťák ke čtení. A je etické do něj nahrávat knihy?

Pěkný vánoční den všem čtenářům. Nedávno jsem tu psal o tom, že ChatGPT4 v rámci ChatGPT plus má obrovský potenciál stát se pomocníkem při čtení a vzdělávání (viz Jak zpracovat mnohasetstránkovou knihu s AI). Jak také víte, čtu hodně knih a rád se vzdělávám, ať už ve svém oboru inovací, tak obecně napříč obory (viz Můj druhý mozek Zettelkasten).

Zrovna dnes čtu skvělou knihu How to Live od Dereka Siverse. (Derek je skvělý, ale od knihy s podobným titulem jsem nečekal moc. Ale kniha je boží. Opravdu doporučuju.)

Čtují na Kindlu a pro import highligtů (zvýrazněných pasáží) používám aplikaci Readwise (viz Video: 🔥 Můj kompletní produktivní workflow 2023: Aplikace, systémy, myšlenky, hacky, AI a více

Nezůstávám jen u highlightů. Snažím se se k poznámkám vracet a vlastními slovy si vypisovat to, co mě oslovilo a co mě u čtení napadlo. K tomu mám další použití ChatGPT4:

A funguje to výborně. Myslím, že mi to pomůže si z knihy skutečně něco hlubokého odnést.

Mimochodem, kniha má 113 stránek. To není moc, ale dá se takto zpracovat i násobně delší texty

Tady je ukázka prvních 4 kapitol:

Následně si text zkopíruju do mého oblíbeného poznámkového programu (já používám Workflowy – viz Workflowy: Geniální nástroj pro váš digitální mozek) a doplním o highlighty z kindlu a hlavně moje vlastní výpisky a poznámky psané vlastními slovy.

Je to etické?

Nedávno jsem na svém Linkedin popisoval podobný způsob použití na knihy. A dostal jsem v komentáři dobrou otázku:

Díky za dobrý komentář a zcela validní obavu.

Učení v ChatGPT na základě zadaných dat probíhá, ale pouze na úrovni zlepšení kvality odpovědí (abyste dostali přesnější a lépe formulované odpovědi, které budou znít více jako člověk). Samotný jazykový model GPT na pozadí se věcmi zadanými do chatGPT neučí. ChatGPT tak nezískává nové znalosti.

Je to trochu proti naší intuici, ale je to tak. Váš digitální pomocník si celou knihu přečte, dá vám relevantní odpovědi, je schopen se s vámi fundovaně pobavit o obsahu. Jakmile ale založíte novou konverzaci, všechno zapomene a začínáte znovu.

Kdyby se ChatGPT skutečně učil ze zadaných textů, tak by mi to bylo blbé tam knihy nahrávat. Tím, že to ale nedělá, je to za mě v pořádku použít tento nástroj i na práci s neveřejným, autorsky chráněným textem.

Pokud máte jiný názor založený na přesnějších nebo novějších informacích, neváhejte ho napsat do komentářů.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *