Týmový kolega na jednom projektu za námi minulý týden přišel a říká: „Odjíždím na dovolenou na chatu do lesů, kde není signál ani internet. Příští dva týdny se mi nedovoláte ani neodpovím na mail.“

Odpověď ostatních členů týmů byla překvapivá: „Wow, to zní jako nejlepší dovolená! Závidíme ti!“

Čím více se od nás očekává, že budeme dostupní 24 hodin denně pro (velmi často nepodstatné) pracovní požadavky, tím více si užíváme, když nemusíme být online.

Odpojení nám pomáhá zažít zapomenuté umění života v přítomnosti. Když jsme offline, užijeme si čas s kamarády, zvuky, vůně, pohledy, užijeme si život naplno. Jak často si ale dopřejeme aspoň pár hodin času bez mobilu v kapse nebo ruce? Čas offline je dnes nový luxus. Je totiž příjemný, vzácný a těžko se shání. Stejně jako jiné luxusní zboží a služby. Získat tento luxus ale není nemožné. Přikládám 3 tipy, jak si ho začít užívat klidně od zítřka.

#1 Zůstaňte ráno v letadle

Má práce lektora a konzultanta vyžaduje kromě samotného času u klienta hodně psaní, přemýšlení, ale i meetingů, workshopů a tunu emailů a telefonů.  Pokud bych úkoly zpracovával nekontrolovaně tak, jak přichází, nedosáhl bych ničeho.

Snažím se proto co nejčastěji zařadit „ráno v letadle“ – vyhradím si čas, třeba od 9 do 12, kdy mám nejvíce energie. Vypnu email, telefon dám do módu letadlo a začnu dělat na něčem, co vyžaduje hluboké soustředění a snažím se být produktivní. A být produktivní myslím něco skutečně vyprodukovat – článek, osnovu nového školení, nabídku pro klienta, projektový plán nebo konzultantskou zprávu. Nebo článek sem na blog nebo Linkedin.

Občas ale selžu. Nepodaří se mi urvat si produktivní ráno a spadnu do „reaktivního módu“ a řetězce emailů a telefonů, kdy pak většinou neplním vlastní priority, ale priority jiných lidí. Mám cíl zvládnout aspoň 3 takové časové bloky „v letadle“ za týden. Začít dělat „na sebe“ a pak teprve plnit požadavky ostatních.

#2 Zkuste pracovat bez počítače

Tohle je trochu hardcore verze, kterou občas zařadím: Jdu do kavárny na 2 – 3 hodiny a nevezmu si s sebou ani počítač, ani mobil, ale jen tužku a sešit. Plánuju si takhle tréninky, přednášky, píšu koncepty zpráv, strategie pro sebe i pro klienta.

Ke spoustě důležitých úkolů tohoto typu počítač nebo mobil vlastně ani nepotřebujeme. Při přemýšlení jsou často jen zdrojem vyrušování než užitečnou pomůckou. Práce bez počítače je možná jenom na velmi specifické úkoly. Neuvěříte ale, jak je to skvělé, dokud to nevyzkoušíte.

#3 Užijte si luxus času offline během vašeho volna

Začněte v malém a rezervujte si pár hodin času offline: Jděte na procházku, koncert, do muzea nebo na výstavu. Nebo zůstaňte doma se sklenkou vína a knihou, ale vypněte svůj počítač i telefon. Zkuste žít v přítomnosti, jak jsme to uměli před rokem 2000. Je to fakt skvělé.

Před pár lety jsem byl na vícedenním treku na Islandu. 6 dní bez signálu telefonu. Jen příroda, přátelé a já. A to byl opravdu zasloužené osvěžení.

Zkuste to. Bude to ale těžké. I když se snažím, selhávám často a bloumám po městě s očima přilepenýma na mobilu. Ale těch pár hodin offline stojí za to, je to luxus. Zkuste to také!

Tento článek je překlad mého původního anglického článku Offline is the new luxury: Three ways how to claim yours. Od té doby, co jsem ho napsal, na toto téma vyšla skvělá kniha Hluboká práce od Cala Newporta. Pokud vás zajímá toto téma, vypněte mobil a otevřte si tuto knihu. Nebudete litovat.

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *