📚 Můj knižní bič byla celkem blbost

Dobrý den všem rád bych se poděli o mé nedávné prozření ohledně četby knih.

Před pár lety jsem si vytvořil takovou interní hru jakože kolik knížek přečtu za rok. I možná pod vlivem Goodreads se z toho stala taková badge of honor.

Bohužel to mělo hrozně hloupé dopady na mojí četbu.

Nutil jsem se dočítat knížky, které jsem rozečetl, ale nebyly dobré nebo mě nebavily. Tím, že mě nebavily, mi to trvalo třeba dva měsíce se jí prokousat. Ještě horší to bylo u beletrie. Často jsem měl chuť si znova přečíst/poslechnout nějakou knihu z dřívějška, ale neudělal jsem to, protože by se mi to nezapočítalo do počtu přečtených knih.

Nedávno jsem si uvědomil, že to je celé úplná hloupost. „Dovolil“ jsem sám sobě odbornou literaturu odložit, když mám pocit, že mi to nic nedává. Nebo když po třetině zjistím, že už se autor jen opakuje, tak zbytek jen proskenuju. U beletrie jsem toto kompletně přestal řešit, místo toho mám vždy na nočním stolku pár knížek a podle chuti si něakou vezmu a přečtu klidně pár stránek a nenutím se je dočítat.

Taky jsem zjistil, že čtení odborné literatury večer v posteli mě neskutečně baví, ale uvědomil jsem si, že mě to kognitivně strašně vyčerpává. Další pravidlo, které jsem si dal je, že nečtu odbornou literaturu, články a neposlouchám podcasty po 17:30, jenom beletrii, filmy a podobné věci pro dobití kognitivní energie.

Takže jsem rozpletl úplně nefunkční bič, který jsem si na sebe upletl a čte/poslouchá se mi knihy mnohem lépe.

Pro zajímavost rovnou přidávám knihy, které jsem letos přečetl:

Asi nejlepší letos byla Think Again od Adama Granta, relativně dobré i World Without email od Cala Newporta. Všechno z Melvilu bylo také dobré. Nemůžu doporučit Effortless. Na Jordana Petersona si teprve utvářím názor, ale k tomu napíšu post někdy příště. Jaké jsou další dobré odborné knihy, které jste letos četli?

Jinak screenshot je z mého zettelkasten systému ve Workflowy, všechny názvy knih jsou proklikávací a jsou tam literature notes, vše prolinkované i s autory a permanent notes (kdo neví, očem mluvím, přečtěte si můj článek o systému chytrých poznámek zettelkasten)

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *