Rád bych se s vámi podělil o jednu super věc, kterou jsem se teď zrovna vyzkoušel. Dnes jsem se zamýšlel nad tím, kam chci do budoucna směřovat své podnikání. Vy, kdo jste rozvoj podnikání nebo podobně otevřený projekt plánovali, toto možná znáte: Sednout si nad prázdným papírem s tím, že se zkusíte nad tím zamyslet a dát si nějaké nápady, ne vždy funguje. Většinou člověk skončí na pár věcech, které už zná. A nikam se neposune.

Teď jsem slyšel o jedné metodě. Sepíšete si všechny prvky dané výzvy, kterou chcete řešit. U podnikání to jsou například produkty, prodejní kanály, zákazníci, pracovní nástroje, značka, ceny atd. Pak si zkusíte položit hypotetickou otázku, co byste dělali, kdybyste jeden z těchto prvků neměli nebo nemohli použít. Já jsem si konkrétně položil tyto otázky:

Co bych ve svém podnikání dělal, kdybych…

  • … nemohl z nějakého důvodu školit nebo konzultovat.
  • … musel najmout člověka na plný úvazek.
  • … nemohl pracovat v ČR, ale musel jenom v zahraničí.
  • … musel utratit 100 000 Kč za své vzdělání a rozvoj.
  • … nepotřeboval pracovat pro peníze.
  • … dostal od doktorů zakázáno být vystaven jakémukoli stresu.

Pro každou tuto otázku jsem si pak udělal myšlenkovou mapu a rozpracoval co nejvíce variant, jak bych tuto hypotetickou situaci řešil.

Dopadlo to fakt skvěle, toto otočení perspektivy mi pomohlo najít možnosti, které mě normálně za x měsíců uvažování vůbec nenapadly.

Myslím, že to jde stejně dobře použít na budování kariéry, psaní knížky, osobní projekt. A tak.

Například dlouho přemýšlím o tom, že bych si k sobě vybudoval tým. Ale pořád tak nějak nevím, jak bych to nastavil, co by ten člověk/ti lidé dělali. Hypotetická (a samozřejmě absurdní) situace, že jsem donucen někoho zaměstnat a ten teď sedí v mé kanceláři a já s tím nemůžu nic dělat, mě vedla k tomu, že mě napadly fakt super věci, jak toho člověka využít a jak to vlastně celé zorganizovat. Toto je jeden z mnoha nápadů, který z tohoto cvičení vypadl. Všechny najednou realizovat nemůžu, takže teď musím přijít na to, jak vybrat ty s nejlepším poměrem cena/výkon.

Nevymyslel jsem to 🙂

Tohle jsem si přečetl v knížce Inside the box, kterou mi doporučil Honza Gemrich z Foccus Design. V knize e ten postup rozepsán ještě podrobněji. Teda v její první kapitole, dál jsem zatím nedošel. Takže očekávání na zbylé čtení je vysoký!

Máte nějaké své techniky, myšlenkové postupy, které využíváte k novým nápadům? Napište do komentářů! Díky!

P.S. Víte, že z webu Bookdepository.com si můžete objednávat do ČR anglické knížky s poštovným zdarma? Využívám to poměrně hojně a zjistil jsem, že to hodně lidí neví. Kredit za toto doporučení před asi 8 lety jde Lence Liebichové. Díky!

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *