Přesněji řečeno, nemám rád tyto 3 slova:

  • úspěch
  • štěstí
  • efektivita

Protože jsou vágní.

O jiném člověku dokážeme říct, že je úspěšný. O sobě samém si člověk ale asi neřekne: „Jo, teď jsem úspěšný“. Když si tedy člověk dá za cíl být úspěšný, nikdy toho nedosáhne. Hranice mezi být nebo nebýt úspěšný není pevně daná. A tak vždycky vidíme, že je někdo úspěšnější. Že my sami můžeme být ještě úspěšnější. Takže máme neustále pocit, že nejsme dostatečně úspěšní. Lepší místo vágního „úspěch“ je lepší si konkrétněji definovat, jak chceme, aby náš život vypadal.

Velmi podobné je to se štěstím.

A efektivita? Opět to samé. Jsem já, moje firma, nebo proces dostatečně efektivní? Nikdy ne dost. Navíc v češtině zvyšuje vágnost to, že slovo „efektivní“ může mít dva významy v angličtině odlišené jako „efficient“ – fungující s minimálními zdroji, bez plýtvání a „effective“ – splňujícího požadovaný účel. Což jsou dvě velmi odlišné věci.

Máte vy sami podobná vágní slova, která nemáte rádi?

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

  1. – prokrastinace – trapnoslovo a téma bambiliónu článků posledních minimálně pěti let
    – flexibilita – pro pracovní flexibilitu a hodiny a hodiny v kanceláři jsme si ani nevšimli, jak neflexibilní jsou naše svaly

    – efektivitu naopak zbožňuju, miluju schopný, efektivní lidi

    1. Skvělé, díky za názor a super slovo „trapnoslovo“ 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *