Určitě jste někdy zažili následující situace:

  • Viděli jste super program (třeba Photoshop), ale nechce se vám za něj platit. Jsou zde nějaké rozumné alternativy zdarma nebo open source?
  • U kamaráda jste viděli program, který funguje jen na Macu (třeba iMovie). Existuje něco podobného i pro Windows?
  • Mám skvělý program (třeba Xmind), ale nemůžu v práci nic nainstalovat. Neexistuje varianta v cloudu nebo portable?
  • Mám dobrou apku na mobil, (třeba Spendee)

Přesně na toto je skvělá moje oblíbená stránka www.alternativeto.net – stačí zadat jméno jakékoli aplikace nebo webu a ono vám to vyplivne všechny alternativní aplikace. Tady příklad pro alternativy skvělé aplikace pro myšlenkové mapy Xmind:

U ikonky programu vlevo vidíte počet lajků. Podle toho poznáte, jak je populární u komunity uživatelů tohoto srovnávacího serveru. Například zmíněný xmind má 315 lajků, ale alternativní Draw.IO má zářezů 515, je tedy oblíbenější, navíc zdarma a online v cloudu. A to stojí za vyzkoušení! (Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že Draw.IO je už hodně “ajťácké” – ne všechny alternativy se hodí, ale berte to jako inspiraci. Třeba Freemind je jednodušší a super alternativa k Xmind)

Filtry

Výsledky můžete filtrovat podle platformy (Windows, Mac, Linux, iOS, Android, další) a podle licence (Placené, Freemium, Zdarma, Open Source … )

Portable aplikace

Pokud máte firemní počítač s omezenýma právama, máte dvě možnosti. Tou lepší je asi hledat aplikaci, která běží v cloudu. Tou druhou je pak hledat tzv. “portable” aplikace. To jsou aplikace, které se nemusí instalovat a fungují tak (většinou) i na firemních počítačích bez admin hesla. Filtr pro Portable aplikace najdete vpravo:

Tohle je fakt super. Nebo ne? Budu rád za vaše tipy na alternativní aplikace, které jste našli, nebo servery podobné tomuto.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *