Minulý týden v úterý mi volal Mark, aby mi pogratuloval ke svatbě. Při té příležitosti mi navrhnul, jestli nechci psát blog česky. Ano, je to neuvěřitelné a taky se to skutečně nestalo. Ale Mark Zuckerberg, respektive příběh vzniku Facebooku mě přesvědčil, že bych měl začít psát opět česky. A dnes vám ten příběh řeknu.

Kdo chce moc….

Tento blog píšu, protože s vámi rád sdílím, co jsem se naučil o tom, jak můžou firmy pracovat chytřeji. Když jsem ho začínal v této podobě před více než rokem psát, neskromně jsem si přál, aby ho četlo hodně lidí. Tak jsem ho začal psát v angličtině. Ale udělal jsem chybu, kterou dělá hodně začínajících firem.

Jak se dostat z nuly

Je jednodušší pracovat s několika tisíci osob, které náš výrobek skutečně potřebují, než se snažit bojovat o přízeň milionů jednotlivců rozptýlených po celé planetě.

– Peter Thiel, Paypal

Často zde cituji knihu Od nuly k jedničce (Zero to One) od Petera Thiela, který s Elonem Muskem stál u zrodu Paypalu. Peter ve své knize často mluví o tom, jak strašně důležité je tvořit produkt pro trh, který je tak malý, že ho v poměrně krátké době můžete ovládnout, a pak se přesunout na větší trhy. Ve své knize (kterou doporučuji) píše o tom, jak Paypal nejprve nabízeli tisícovce nejaktivnějších uživatelů eBay, tzv. „Power Sellers“, které si brzo získali. Poté postupovali na všechny uživatele eBaye a pak se rozšířili i nad jeho rámec. Kdyby se vrhli rovnou plošně na propagaci Paypalu všem lidem v USA a ve světě, asi by to nedopadlo nejlépe.

Moje chyba byla zásadní

„Vždy zpozorním, když nějací podnikatelé tvrdí, že se pokusí získat jedno procento stomiliardového trhu“

– Peter Thiel

 

Blog je vlastně také produkt a jeho publikum je jako trh. Situace je tedy velmi podobná. Loni jsem obnovil svůj blog a začal prát příběhy z práce v angličtině. Vrhnul jsem se se svým blogem hned od začátku mezi dalších 156 milionů světových blogů, z nichž je velká část je anglicky. Ty všechny bojují o pozornost globálního čtenáře. Až později jsem si uvědomil, že to nebyl dobrý nápad. A proto ode dneška píšu česky.

Jak je to s tím Facebookem?

Ani Facebook nezačínal tak, že by Mark s kolegy založili globální sociální síť. To by jednoduše nefungovalo. Začali jako služba pro hodně malý trh – pár tisíc studentů na Harvardu. Poté, co ovládli Harvard, se rozšířili na univerzity Ivy League, potom do všech amerických univerzit atd…až se dostali do vašeho mobilu.

I v eHotelu jsme na to šli podobně. Nezačali jsme od prvního hotelu budovat globální rezervační portál. Náš první projekt bylo elipno.cz, rezervační portál pouze pro oblast kolem Lipna. Teď děláme na eHotel.cz pro celou ČR. Svět je jen otázka času 😉

Dopadlo to dobře…pro vás

Naučil jsem se, že nemá cenu vrhat se na psaní pro celá svět. Budu psát pro vás, mé české publikum, které zajímá, jak se dají věci ve firmách dělat chytřeji. A budu se snažit dělat to opravdu dobře. Takže se na vás těším každé úterý zde.

P.S. Anglické články budu dále čas od času zveřejňovat na Medium.com a Linkedin, tak si mě přidejte.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *