Minulý měsíc jsem zažil něco, co už jsem dlouho nezažil. Nedal jsem si ani kapku alkoholu. Proč? Chtěl jsem zjistit, jakou má alkohol vliv na energii, práci a celkově můj život. A došel jsem k překvapivým závěrům.

Je mi 31, alkohol piji několikrát týdně ve formě večerní skleničky vína s manželkou a pár víkendových  „pivčk“ s kamarády. Přemýšlel jsem, jak dlouho to je, kdy jsem byl naposledy měsíc bez alkoholu. Ani se neptejte. Pokud jste podobně staří a nejste abstinenti nebo jste nebyli těhotné, pravděpodobně jste také měsíc bez alkoholu dlouho nezažili. Proto jsem udělal tento experiment, abych zjistil, jakýživot na suchu je. Na co jsem tedy přišel?

1. Začaly mě více bolet záda a hlava

Bohužel jsem typ člověka, který trpí podvědomým svíráním svalů kvůli stresu, což způsobuje bolest zad a bolest hlavy. Moje tělo však bylo zvyklé na pravidelnou malou dávku alkoholu, který funguje mimo jiné jako uvolňovač svalů. A najednou nic! Bolesti nastupovaly opravdu silně, naštěstí zhruba po 10 dnech ustaly.

2. Začal jsem mnohem více přemýšlet o tom, jak trávím volný čas

Jeden drink v kombinaci s dobrým filmem, večeří s manželkou nebo přáteli nebo jenom jako osvěžení po sportu člověka dostane do příjemné nálady. Pokud člověk tuto „sůl“ každodenního života nemá, je mnohem těžší se zabavit a strávit čas tak, aby člověk byl spokojený. Už nestačí jít jen „na jedno.“ Pár dní mi to trvalo, než jsem se naučil hledat každodenní drobné radosti, víc vnímat svět kolem sebe. Také mě to motivovalo skutečně udělat si zajímavý program a strávit čas opravdu užitečně.

3. Nemělo to téměř žádný pozitivní vliv na mojí energii

Tohle je možná individuální. O to víc jsem ale chtěl vyzkoušet, jaký bude mít vliv odstranění ethanolu z jídelníčku na mou energii, jak se mi bude vstávat, pracovat a žít. Tady to bylo trochu zklamání. Bez alkoholu se mi nevstávalo vůbec o nic lépe. Dokonce ani po narozeninovém večírku bez kapky alkoholu nebylo ráno o moc lepší. 1. září 1991 byl den, kdy mě společnost donutila hledat recept, jak ráno brzo vstát a být svěží. Byl to první den mé školní docházky. Nyní, o 25 let, dva měsíce a 8 dní později musí říct, že ten recept bohužel stále nemám.

4. Nezhubnul jsem

Mám rád dobré pivo a víno, které však obsahují významnou dávku kalorií. Naštěstí se to na mě i díky sportu a relativně zdravé stravě zatím neprojevuje. Tajně ale jsem doufal, že nějaké to kilo dolů půjde. Přestože jsem nenahradil alkohol sladkými nápoji, s váhou to nehlo! To je opět možná také individuální. Na váhu jsem bohužel také zatím nenašel recept. Jediné období v životě, kdy se mi podařilo zhubnout, byl dvoutýdenní pobyt v nemocnici. Ne, že bych to zatím nějak zásadně potřeboval, ale člověk nikdy neví.

5. Přesto to stálo to za to to zkusit

Věřím, že nastavování si umělých mantinelů je jeden z dobrých způsobů, jak se rozvíjet a nalézt v sobě něco lepšího. Například jeden z mých oblíbených bloggerů, Leo Babauta ze Zen Habits měl kdysi celý rok, kdy se každý měsíc něčeho vzdal – cukru, mobilu, facebooku…a pokaždé si z toho dokázal něco odnést do života. Já jsem se naučil, že sklenka dobrého moku je běžnou součástí života a chvíli trvá, než zažitý systém člověk „oddrátuje.“ Dobré ale vědět, že to jde.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *