Ok, podcasty nejsou úplně technologická novinka, ale já jsem jim přišel na chuť až teprve teď. Dnes bych vám chtěl ukázat podcasty, ze kterých čerpám inspiraci a odpočinek.

Pro ty, co si nejsou jistí, co se pod tím slovem skrývá. Podcasty jsou seriály, jejichž pořady mají (obvykle) formu zvukového záznamu. Jsou přednahrané a pokud se seriály  rozhodnete odebírat, můžete nové epizody poslouchat na svém mobilu. Je to vlastně rádio na přání. Typický podcast je “one man show”, kdy známá osobnost zpovídá jiné lidi.

Podcasty můžete stahovat třeba přes zabudovanou aplikaci, kterou máte ve svém telefonu. Pokud jste ji už smazali, najdete ji v obchodu s aplikacemi.

V čem jsou podcasty pro mě dobré?

Skvěle vyplňují čas dopravy, je praktičtější např. v metru nebo tramvaji poslouchat podcast než číst knihu (tím neříkám, že knihy jsou horší než podcasty). Také v autě je to lepší než rádio, protože si sami vybíráte, co chcete poslouchat.

Jsou to většinou rozhovory lidí. Vyprávění příběhů a jejich ústní podání je jeden z nejpřirozenějších způsobů, jak se učit. Výhoda také je, že na rozdíl od audioknih klidně můžete několik minut “nedávat pozor” a jste schopni naskočit zpět.

Dobré je, že je také velké množství českých podcastů.

Moje top4 podcasty.

#1 Tim Ferris Show

https://tim.blog/podcast/

Autor legendární knihy “Čtyřhodinový pracovní týden” vydal již přes 300 dílů svého podcastu, ve kterém zpovídá osobnosti vynikající ve svém poli, včetně třeba Arnolda Schwarzeneggera. Díly obvykle trvají 1-2 hodiny a člověk skutečně pochopí, jak daný host přemýšlí a pracuje. Hodně inspirující, poučné i zábavné.

2# Seth’s Godin Akimbo

Krátké zamyšlení Setha Godina, mého oblíbeného guru (nejen) marketingu. Tyto diskuse jsou na pomezí businessu, marketingu a filozofie. Proč děláme věci tak, jak děláme? Krátké, zajímavé.

https://www.akimbo.me/

 

#3 Host Lucie Výborné

Rozhovory se známými osobnostmi z Radiožurnálu můžete také odebírat jako podcast. Český rozhlas má také další zajmavé podcasty, třeba Příběhy 20. století, nebo různé tématické pořady.

https://radiozurnal.rozhlas.cz/host-lucie-vyborne-5997483

 

#4 Proti proudu

Český klon Tim Ferris show, ve kterém Dan Tržil vede rozhovory s osobnostmi. Tento rok např. Erik Tabery, Kazma,  Petr Ludwig, Dita Přikrylová z Czechitas

http://protiproudu.net/

 

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *