Co umí Copilot v Excelu v březnu 2024? Prakticky nic

Co umí Copilot v Excelu v březnu 2024?
Stojí to za těch 330 EUR ročně, co jsem zaplatil?

V Excelu zatím rozhodně ne.

Copilot zabudovaný v Excelu je v režimu „preview“, čili v podstatě ukázka. A tak bych to asi bral.

První věc je, že se s vámi odmítne bavit jinak než anglicky.

Zatím umí v podstatě jen toto:

  • Zvýraznit buňky podmíněným formátováním dle textového zadání
  • Filtrovat tabulku dle zadání
  • Přidat nové výpočetní sloupce dle zadání
Copilot umí přidat sloupec

Většinou správně pochopí, co se po něm chce, ale na výsledek si počkáte třeba 10 sekund, čili mnohem déle než ve videoukázkách od Microsoftu.

Tohle může pomoci úplným začátečníkům. Pokud tedy mluví anglicky a mají trpělivost.

Data Insights / Analyze data

Copilot ještě umí další věc, a to ukázat vám nějaký zajímavý vhled do dat formou grafu nebo tabulky:

Tohle copilot umí. Nepřináší ale nic nového, je to jenom recyklovaná a nově zabalená funkce analyze data, která je v Excelu k dispozici několik let zdarma:

Analyze data vám umělou inteligencí připraví zajímavé grafy, tabulky a informace o vašich datech a nechat si je vložit do listu. Je to docela hezké, ale spoustu lidí o tom neví, protože ta funkce umí jen anglicky. Abyste ikonku viděli, musíte si přepount Excel do Angličtiny.

Přebalené analyze data do copilotu ale vše jenom zhorší: Analyze data vám na jedno kliknutí a 5 vteřin čekání vyhodí desítky různých grafů včetně popisků, které si můžete nechat vložit do prezentace

Copilot vám za 10 vteřin ukáže jediný graf. O každý další si musíte zvlášť říkat a vždy čekat 10 vteřin.

Stejně jako v Analyze data si můžete nechat vygenerovat graf či tabulku dle vašeho zadání nebo se zeptat na nějakou informaci o datech:

Aby se s vámi copilot chtěl bavit, je potřeba mít data zformátované formou tabulky (to podporuji – viz článek Moderní práce v Excelu) a uloženo na OneDrive. To se asi dá pochopit.

⚠️ Pozor na chybu v Češtině

Pokud máte Excel v češtině a zaplacený Copilot, bude vám to fungovat, pokud se budete s Copilotem bavit anglicky. Ale pozor! Při jakémkoli dotazu na vytvoření grafu nebo tabulky vám Copilot vám jen řekne, že mu to nejde a že neví proč. Vydedukoval jsem, že je to proto, že funkce Analyze data, kerou copilot vužívá, je v české jazykové verzi schovaná a deaktivovaná, Copilot ji tak nemůže využít. Pokud si chcete vyzkoušet data insights, musíte mít Excel přepnutý do Angličtiny.

V jiných aplikacích funguje Copilot mnohem déle

Zkoušel jsem Copilota ve Wordu, PowerPointu a Teamsech. Tam už to dává poměrně velký smysl, zejména, pokud nemáte v práci přístup k ChatGPT.

Obrovská výhoda je to, že Copilot umí využívat i vaše data na Sharepointu. Takže třeba vytvoří prezentaci nazákladě přepisu včerejšího meetingu s klientem. A docela to i funguje.

Stejně tak jsem měl super zkušenost s Copilotem, když jsme probírali, co se odehrálo na Teamsové schůzce. Dal mi perfektní shrnutí. Opět jen v angličtině, a to i přesto, že schůzka probíhala česky.

Češtiny bychom se v Copilotu měli dočkat snad už na jaře 2024.

Buďme trpěliví

Microsoft Copilot v Excelu nemá hotový. To, co tam vidíme nyní, v Březnu 2024, je jen takové „aby se neřeklo“. Je to opravdu jenom ukázka. Až to bude fungovat stejně jako ve videu v Microsoftu, bude svět lepší:

Jaké máte vy zkušenosti?

Jaké máte vy zkušenosti s Copilotem v MS 365? Podělte se a napište do komentářů nebo na můj mail.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *