Excel bude stále potřeba, i když v budoucnu ho budeme používat jinak než dnes a určitě také méně než dnes. – Viz můj obsáhlý článek S Excelem do důchodu? V čem byl Excel už překonán a v čem nikdy nebude

1. Dynamické funkce

Zapomeňte na dolary ($A$1) a vyplňování funkcí. V roce 2023 to jde líp.

V tomhle videu vám ukážu, jak pomocí nových dynamických vzorců a pojmenovaných oblastí vytvořit v excelu vzorce, které jsou srozumitelné, jednoduché a čitelné. Prostě vhodné do moderní doby.

Podívejte se na video na mém českém Youtube kanálu.

2. Tabulky a XLOOKUP

V navazujícím videu poté prací s tabulkami (formátovat jako tabulku), které vřele doporučuji. Také zmiňuji funkci XLOOKUP.

Podrobný návod na XLOOKUP najdete také zde na mé stránce: XLOOKUP – Návod a příklady.

3. 🔥 Nové funkce

Tady je můj pracovní seznam nových funkcí, který proběžně aktualizuji:

Projděte si můj seznam nových funkcí v Microsoft 365

4. 🦾 Umělá inteligence

Microsoft 365 Copilot

Používám ChatGPT k vysvětlení složitých vzorců, psaních nových. Může také zásadně pomoci při psaní nebo úpravě maker (i když makra zrovna nejsou moderní práce v Excelu). Nyní přišel Microsoft Copilot pro MS 365, který kompletně změní to, jak Excel Funguje

Toto je ukázka, jak to bude jednou fungovat:

Jak to funguje nyní? Zatím je Copilot vExcelu. pouze na začátku. Viz můj článek Co umí Copilot v Excelu v březnu 2024? Prakticky nic. (V jiných aplikacích MS 365 je situace s Copilotem lepší, už začíná být celkem užitečný.)

Zavádění této funkce chvíli potrvá, už jen proto, že je drahá. Nedávno jsem vyzýval leadery firem, aby Copilot svým lidem co nejdříve pořídili, a to nejen do Excelu: Vyzývám všechny leadery: Pořiďte MS Copilot ihned a všem

Analyze data

Tohle je umělá inteligence, kterou můžete použít už dnes. Automaticky můžete v Excelu analyzovat velká data a nechat si vytvořit grafy a tabulky s komentáři. Jen potřebujet Excel 365 přepnout do angličtiny (zde je návod). Je to naprosto boží záležitost, návod v angličtině najdete třeba zde.

Dynamické doplňování (CTRL+E)

Tohle je jednoduché použití umělé inteligence na rozpojování a spojování dat ve sloupcích, ale je to jednoduché a boží! Doporučuju!

Umělou inteligenci samozřejmě probíráme jako stežejní bod v mých kurzech Excelu:

Kurz Excel: Uvažujete o školení u vás ve firmě?

  • Podívejte se na detailní informace
  • Napište mi nebo zavolejte.
  • Rád s vámi projdu detailně osnovu školení a možnosti, jak ho upravit podle potřeb vašeho týmu.
  • Na základě naší komunikace vám pošlu návrh školení na míru a cenovou nabídku
  • Jsem připraven školit v češtině nebo angličtině a to online nebo prezenčně kdekoli po světě. Online školení může proběhnout přes MS Teams, Zoom nebo Meet dle vaší volby.

jiri@jiribenedikt.com
+420 777 253 754

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *