Video: Jak pracovat méně hodin týdně: Jednoduchá, ale málo využívaná taktika

Všichni jsme v práci přetížení. Někdo to řeší přesčasy. Někdo rezignací. A často to končí vyhořením. Přitom existuje velmi snadná taktika, kterou se lidé bojí používat. Nemusíte totiž dělat všechno, co vám váš šéf řekne. Můžete odmítat práci. Není to nezodpovědné a arogantní, ba naopak. Můžete šéfovi říkat ne, jen musíte vědět, jak na to. A o tomto je dnešní video.

Hezky o tom mluví Greg McKeown v knize Esencialismus: Zaměřte se na to podstatné:

Say, “Yes. What should I deprioritise?” Saying no to a senior leader at work is almost unthinkable, even laughable, for many people.

However, when saying yes is going to compromise your ability to make the highest level of contribution to your work, it is also your obligation. In this case it is not only reasonable to say no, it is essential.

One effective way to do that is to remind your superiors what you would be neglecting if you said yes and force them to grapple with the trade-off.

For example, if your manager comes to you and asks you to do X, you can respond with “Yes, I’m happy to make this the priority. Which of these other projects should I deprioritise to pay attention to this new project?

Or simply say, “I would want to do a great job, and given my other commitments I wouldn’t be able to do a job I was proud of if I took this on.”

I know a leader who received this response from a subordinate. There was no way he wanted to be responsible for disrupting this productive and organised employee, so he took the non-essential work project back and gave it to someone else who was less organised!

McKeown, Greg. Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less (p. 141). Ebury Publishing. Kindle Edition.

Podívejte se na video na mém českém Youtube kanálu.

Tady je pak verze na mém anglickém Youtube kanálu.

Tady pak krátký článek na podobné téma, který jsem kdysi psal:

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *