Znáte Kytky od Pepy? Pan Pepa má síť květinářství. Jeho lidé váží krásné kytky, které vydrží dvakrát tak dlouho čerstvé a stojí polovinu toho, co v běžném květinářství. A je to nejvíc Lean firma, co znám.

Letos slavila má Eva premiérově svátek matek. Vydal jsem se tedy pro květiny. Už nějaký čas kupuju kytky od Pepy a Pepa má jeden ze svých obchodů na Masarykově nádraží. Vzhledem k počtu matek v ČR mně nepřekvapila dlouhá fronta. Cestou do obchodu jsem mrknul do konkurenčního květinářství přes ulici. Květinářka sem tam znuděně zvedla oči od Candy Crushe, jestli tam náhodou nezbloudil nějaký zákazník.

Jak to Pepa dělá?

Jak je možné, že všichni chodí k Pepovi?

Jak je možné, že kytky od Pepy vydrží 14 dní?

Jak je možné, že ty kytky stojí polovinu?

Možná pan Pepa neplatí daně, nebo květiny sklízejí pod bičem otrokáře africké děti. Nevím. Ale myslím, si, že to tak není. Troufám si odhadnout, že firma jen chytře inovovala business model s květinami. A já smekám.

Své následující úvahy stojí na mých pozorováních při občasných návštěvách květinářství (který by dle Evy prý mohly být častější 😉 ). Takže to berte trochu s rezervou.

Myslím, že trik je v tomto:

Květiny moc dlouho nevydrží a poptávka kolísá. Dá se předpokládat, že květinářství velké množství nakoupených květin neprodají a vyhodí. Dejme tomu, že to může být až třetina. No a tuto cenu je potřeba rozpustit do cen ostatních. Stejně tak jako třeba čas květinářky, když předchozí půlhodinu nikdo nepřišel. A to řezané květiny dost prodražuje.

Růže normálně stojí 80 Kč, u Pepy za ně dáte korun 40. Mohlo by se zdát, že na tom Pepa nemůže vydělat. S takhle nízkou cenou se pak hodně věcí mění. Každý chce takhle levné kytky, takže za chvíli se před prodejnou vytvoří nikdy nekončící fronta. To znamená, že nejen že se žádné kytky nevyhodí, protože nezbudou, ale využití květinářek se blíží maximu, co může člověk rozumně zvládnout.  Pokud máte takhle levné kytky, můžete mít prodejnu klidně za dvěma rohy, s nižším nájmem. A když jich prodáte tolik, určitě se dostanete na lepší ceny. A najednou jde vydělávat na květince i za poloviční ceny než v jiných květinářstvích. A jako příjemný bonus se extrémně zvýší obrátka zásob, takže jsou květiny čerstvé a vydrží déle. Více muziky za méně peněz. A všichni jsou spokojení.

Jo a taky mají Kytkyodpepy.cz doručení po Praze zdarma.

Nikdo mě za tenhle článek neplatí. Píšu ho sám, protože mám radost, jak se jim daří a jak jsou všichni spokojení. Pepo, přeju vám to a máte můj obdiv!

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *