Všimněte si jedné zajímavé věci. Vždy, když přijde nová technologie, lidé ji nejprve používají stejně, jak byli zvyklí používat tu starou technologie.

  • Když přišly počítače a Word, lidé odsazovali text a dělali tabulky pomocí mezerníku a okraje tabulek dokreslovali až na vytištěný papír. Tak, jak byli zvyklí na stroji.
  • Když přišel email, lidé ve firmách si emaily tiskli a zakládali do šanonů. Tak jak byli zvyklí s papírovou korespondencí.
  • Když přišly digitální fotoaparáty, dál jsme si vyvolávali desítky fotek v rozměru 9×13 a ukládali do alb.
  • Operační systém tabletů vypadal na začátku přesně stejně jako ten počítačový. Až Apple přišel na to, jak používat tablet novým způsobem.
  • První webové stránky na mobilu vypadaly přesně stejně jako ty na počítači.

Vždycky to trvá nějaký čas, než se skutečně naučíme používat novou technologii novým způsobem a využijeme její silné stránky.

Replikujeme starý svět

„Práce na dálku“ není technologie ani nová, ale je to nová situace, do které jsme nedobrovolně vstoupili.

Také se vám zdá, že to ještě není ono? Také máte pocit, že tomu ještě něco chybí? Že jen zrcadlíme starý způsob práce a života do onlinu?

Nekonečné schůzky se nyní odehrávají online, konference se přesunuly do onlinu stylem, že sedíte doma a posloucháte celý den jednoho řečníka za druhým. Koncerty, sport, jsou přenášeny online domů.

Zatím mám pocit, že je všechno spíš jen složitější, méně efektivní a méně zábavné, než jak jsme to žili dříve.

Používáme novou technologii starým způsobem.

Zatím nikdo tak nějak neví, jak to dělat jinak. Ale stejně jako dříve, když přicházely nové technologie, i tentokrát na to přijdeme. A to se teprv změní svět.

Najdeme si cestu

Lidi mají a budou mít pořád stejné touhy a potřeby

  • Chtějí cítit lásku a spojení přátel a rodiny, chtějí se bavit, radovat
  • Chtějí cítit naplnění z dobré práce, mají chuť pracovat a tvořit, nebo aspoň vydělat peníze na život a na věci co mají rádi
  • Chtějí se scházet tváří v tvář s lidmi, kteří jsou pro ně důležití.
  • Chtějí trávit co nejméně času a úsilí věcmi, co je nebaví.

Tyhle touhy se nemění. Změnily se jen možnosti. Něco je v post-covid světě složitější, něco naopak mnohem jednodušší. A já věřím, že si lidé vyšlapou cestičky k tomu, aby žili životy, jaké chtějí. A už jen to, že se teď všichni musíme znovu zamýšlet a znovu stavět některé věci v našem životě, povede k tomu, že budou naše životy lepší.

Věřím v lepší svět a těším se na něj.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *