Když v práci prezentujete práci před svým šéfem, šéfem svého šéfa, nebo nějakým výborem, často jde o hodně. Chcete udělat dobrý dojem ze svého vystoupení. Když se to povede, možná budou bonusy, možná povýšení. Několikaminutová prezentace tak může udělat zásadní rozdíl ve vaší kariéře, mimo jiné vám „vydělat“ klidně stovky tisíc.

Já věřím, že to funguje takto:

Celkový dojem = obsah * forma

Mít dobrý obsah sdělení je hodně důležité. Být schopný správně popsat problém nebo navrhnout další kroky může vycházet z pracovní zkušenosti, kterou často trvá nasbírat mnoho let.

Forma je to, jak srozumitelně a strukturovaně prezentujete. Jak dobře jsou připravené vaše podkladové slajdy.

Čím lépe dokážete mluvit a čím lépe máte připravené slajdy, tím lepší dojem zanecháte. Forma obsah nenahradí, ale umí ho násobit.

Expertem se nestanete přes noc. Průměrný člověk je ale schopen za pár hodin tréninku zásadně zlepšit své prezentační dovednosti. Pokud máte pocit, že v těchto schopnostech máte mezery, doporučuju do toho opravdu investovat čas, každá hodina se vám hodně, hodně zaplatí.  Hezké kurzy na mluvení dělá v ČR třeba Minutový řečník. Co se týče slajdů, můžete mrknout na můj prezentační checklist nebo si přečíst knížku Přednášejte jako na TEDu, která je úplně boží. 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *