Dnes mám pro vás něco opravdu praktického, co vám pomůže vytvářet lepší slajdy a lépe prezentovat vaše myšlenky. Nedávno jsem měl možnost školit „Powerpoint / Presentation skills“ pro pobočku mezinárodní firmy v ČR. Bylo to super – každý účastník vytvořil pětiminutovou prezentaci ze svého oboru, následně měl možnost okamžitě shlédnout videozáznam. Poté jsme na prezentacích celý den pracovali a na závěr každý znovu prezentoval svou zlepšenou prezentaci. Rozdíly byly neuvěřitelné.

Mimo jiné jsem pro ně připravil prezentační checklist který stojí za to projet před tím, než tvoříte slajdy pro svou prezentaci před publikem. Můžete si ho stáhnout níže v tomto článku. Obsahuje témata od postavení dobrého příběhu, úvodu, závěru, vizualizace slajdů, logistiky, zkoušení a zpětné vazby. Některé věci asi už víte. Jaké jsou ale nejdůležitější věci, málo kdo dodržuje?

5 triků pro skvělé prezentace, na které se zapomíná

#1 Pravidlo 30+

Jak udělat slajd, který je jasný a přehledný? Je těžké odhadnout a stanovit, kolik toho dát na jeden slajd. Obecně by to vždy měla být pouze jedna myšlenka. Jak ale poznám, že můj slajd je pro čtenáře srozumitelný? Naučil jsem se používat jedno pravidlo – vždy používejte font 30 nebo větší. To jsou docela velká písmena. Na prezentaci ale úplně akorát. Donutí vás to dobře si rozmyslet, co na slajdu má být, protože moc balastu se tam v této velikosti písma nevejde.

#2 Zcela vynechte odrážky

Neexistuje nic nudnějšího než slajd a pod ním několik odrážek s textem. Odrážky člověka svádí k lenosti, k tomu dělat nudné, špatné a nefunkční slajdy. Dávám si u svých prezentací další výzvu – nepoužívat odrážky. Je pak mnohem těžší sestavit dobrý slajd. Zabere to podstatně více času a musíte o tom přemýšlet. Je to ale další dobré vodítko, které vás vytrhne z komfortní zóny tuctových slajdů.

#3 Vždy, opravdu vždy slajd animujte

Ve skvělé knize „Přednášejte jako na TEDu“ je zmíněna naprosto klíčová myšlenka směrem ke slajdům. Vzpomínáte si na situaci, kdy koukáte na film s titulky: Pointu nějakého vtipu si přečtete v titulku dříve, než to herec řekne. Dost to ztrácí na síle, nemyslíte? A stejné je to s prezentacemi. Pokud si vaše publikum myšlenku může první přečíst na slajdu a vy ji řeknete až pak, je to jen výkřik do prázdna. Vždy je nutné myšlenku první říct a pak teprve ukázat na slajdu. Zkuste to, je to skvělý rozdíl. Dělat ale nový slajd pro každou větu většinou ale není dobrý nápad. Naučte se proto slajdy animovat. V Powerpointu to není žádná raketová věda. Ale pozor, žádné přílety, šahovnice a otočky. Jediné, co použijte je „celé najednou“ nebo „prolnutí“. Při prezentaci pak nezapomeňte mít klikátko a vaší animaci si nacvičit a vyzkoušet. Uvidíte, že rozdíl je obrovský!

#4 Žádné „slajdumenty“

Toto je opravdu zlo. Budete vašemu publiku posílat po prezentaci podklady?  Nebo máte od klienta za úkol udělat report a ten pak prezentovat vedení? Tyto situace vedou k tomu, že lidé často vytvářejí „slajdumenty“ – kombinace dokumentu a slajdu. Prezentace pak obsahují hustě popsané řádky a celé odstavce. Tohle fakt není dobrý nápad na dobrou prezentaci. Určitě se vyplatí dát si tu práci a udělat jednu prezentaci a druhý dokument s detaily, pokud je chcete vašemu publiku po prezentaci dát.

#5 Poučte se z Bible

V další skvělé knížce Made to stick je zmiňována Bible jako příklad zdroje určitých myšlenek prezentovaných publiku. Víte, proč podle autorů knihy výše Bible obsahuje Ježíšovo učení v podstatě pouze pomocí příběhů a bez abstraktních teorií a pouček? Je to proto, že prvních pár set let se tyto části Bible předávaly pouze ústně. A je možné, že ty abstraktní poučky tam na začátku byly, ale postupně při ústním „kopírování“ vymizely. Lidé si dobře pamatují příběhy a konkrétní příklady (Např. oblíbený svatební „Proměnění vody ve víno“). Pokud ale nejsou experty v oboru, abstrakci rychle zapomenou.

Pokud vaše publikum nejsou experti v oboru, postavte prezentaci na konkrétních příkladech a příbězích. Spoustu lidí má tendenci začít teorií a pak říkat příklady. Váš mozek v teoretické části „vidí“ za poučkami konkrétní věci, a zkušenosti. Vaše publikum tam však má prázdno. O tomto fenoménu „prokletí vědění“ jsem nedávno psal v příběhu o vyťukávání písniček tužkou do stolu (konkrétní příklad 🙂

Další zdroje

Zmiňoval jsem tu skvělé dvě knížky Made to stick  (vyšla i jako česká audiokniha „Jak zaujmout hned napoprvé„) která na konkrétních příbězích ukazuje, jak podat myšlenku tak, aby si jí lidi pamatovali. Druhá kniha „Přednášejte jako na TEDu“  pochází přímo od Chrise Andersona, kurátora konference TED. Slouží jako oficiální návod pro řečníky na této konferenci vyhlášené právě skvělými prezentacemi. Určitě obě knihy doporučuju, pokud mluvíte nebo předáváte své myšlenky.

Checklist ke stažení

Můj jednostrákový checklist pro prezentace v PDF si můžete stáhnout zde:

Co byste ještě doplnili? A jaké máte vy zkušenosti a triky, které používáte?

Připojte se k diskuzi

5 komentářů

  1. checklist nedostupný, stránka nenalezena!!! Taktéž u jiných odkazů se mi objevuje stránka nenalezena. Proč?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *