V tomto článku Vám dám své tipy, jak se vyhnout chybám a napsat dopis, který potenciálního zaměstnavatele skutečně motivuje. V eHotel.cz momentálně nabíráme na několik pozic, a to většinou studenty. Procházím tak mnoho motivačních dopisů a životopisů. Životopisy jsou veskrze dobré, ale přiložené dopisy bych v 90% případů nazval spíše demotivačními. Pokud nebudete chtít lidi ve vaší vysněné firmě odradit nebo naštvat, pročtěte si prosím tyto rady. Omlouvám se za poněkud drsný tón.

1. Nepište o sobě. Nikoho nezajímáte. Pište o firmě, do které se hlásíte.

…protože jsem energický člověk, který se rád učí novým věcem a samozřejmě chce sbírat cenné zkušenosti. Jsem sice student, ale i přesto si myslím, že si dokážu vytvořit dostatek času a prostoru pro svůj další vývoj….

V tomto duchu se často nesou litanie o kvalitách kandidáta. Budu k vám teď upřímný. Nikoho nezajímáte (zatím). Přesvědčovat někoho, jak jste skvělí, nemá smysl. Dělá to každý a je to zbytečné a nedůvěryhodné. Navíc to, že do motivačního dopisu napíšete např. „jsem cílevědomý“, nijak nezvýší vaše šance. To si tam totiž stejně dobře může napsat kdokoli a to zcela nehledě na skutečnou úroveň dané vlastnosti.

Napište raději o firmě, do které se hlásíte. Vypíchněte 3 věci, co se vám líbí na firmě a na dané pozici a proč zrovna vy jste schopni jim pomoci se ještě zlepšit.

2. Nejhorší argument světa: Chci zvýšit své dovednosti

Marketing mě velmi zajímá a jsem přesvědčena o tom, že práce u vás by byla skvělou příležitostí se naučit plno nových věcí a pochopit, jak to doopravdy v praxi funguje

Práce v startupu mě jako mladého člověka láká, protože dává mnoho prostoru pro získání cenných zkušeností v různých sférách obchodního světa

Především by to pro mě ale byla možnost, jak získat nové zkušenosti a nahlédnout do světa marketingu.

Toto se u studentů bohužel vyskytuje v 9 z 10 motivačních dopisů jako hlavní důvod, proč bychom je měli vzít. Argument „najměte mě, protože si chci zvýšit dovednosti“ je stejný, jako kdyby obchodník při prodeji říkal „kupte si náš produkt, protože chci naší firmě zvýšit tržby.“

Je to fajn, že se chcete učit novým věcem. Ale to se očekává stejně, jako že si budete ráno čistit zuby, než půjdete do práce. Nebo že dostanete výplatu. Tento argument proto pokud možno vynechte a zaměřte se na to, co získá společnost tím, že vás najme, ne to, co získáte vy.

2. Chcete vlastní startup? Ok, ale nepodkopávejte vaší důvěryhodnost

Chtěl bych získat zkušenosti pro získání vlastního startupu, který jsem začal už před třemi měsíci a chtěl bych se mu časem věnovat naplno.

Chválím všechny, kdo přemýšlí o tom začít podnikat. Na druhou stranu tento argument je problematický. Je to zaprvé argument o zvýšení dovedností, který jsem popisoval výše, zadruhé mi to dává velmi rozporuplnou zprávu o vaší chuti se zapojit. Podobné zprávy si vykládám jako „Zajímá mě hlavně můj startup, u vás se hlavně potřebuju rychle něco naučit a jakmile to bude možné, uteču k tomu svému.“ Chtěli byste takového zaměstnance? Asi ne. Proto, pokud toto v dopise nebo na pohovoru zmiňujete, dejte druhé straně jasný příslib, co od vás může čekat. Například informace „Budu u vás naplno rok pracovat, posunu vás, jak to jen bude možné a pak odejdu ke svému projektu.“ je velmi transparentní a férová.

Co tedy funguje?

Motivační dopis nemusí a asi ani nemá být dlouhý. Bohatě stačí tři věty s odpovědí na otázku „Proč právě já“ vztaženou na danou  firmu a zároveň na danou pozici. Žádný copy paste, skutečně relevantní a unikátní dopis. Zkuste to. Klidně mi napište na jiri@jiribenedikt.com a pošlete mi motivační dopis, který píšete. Klidně do jiné firmy. Rád Vám dám svůj názor. Jo a volné pozice v ehotelu najdete na Startupjobs.

 

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

4 komentáře

  1. Nestacilo mi to rict x-krat na ruznych dopisech, tak dostavam pohlavek blogem. 😀 Ok, prepisu to.

    1. Ahoj Stefani, jak tě znám, tak myslím, že když zapojíš svojí osobnost a kreativitu a vyhneš se průserům zmíněných výše, bude to dokonalé 🙂

  2. dobré tipy. Některé z výše zmíněných chyb dělám, příště se jich vyvaruji. Jen si nejsem jistá, zda potenciální zaměstnavatel (personalista) dokáže ty dopisy takto analyzovat. Navíc jsme dnes asi všichni trochu zmatení masáží „musíte si věřit, musíte se umět prodat, dejte najevo, že jste nejlepší“ a pak píšeme takovéto dopisy, i když nám to není zrovna vlastní, a nakonec je to ještě blbě :-).

    1. Možná to vyznělo jinak než jsem myslel, nicméně vychválit se určitě můžete. Jen nemluvit jen o sobě, ale vcítit se do kůže společnosti a formulovat to tak, aby viděli, že to jak jsem skvělý, jim hrozně pomůže 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *