Tip na víkend #2: Mapswipe, pomáhejte světu digitálně

Tuhle apku mi ukázali lidé od mého skvělého klienta, Lékařů bez hranic.

Lékaři bez hranic v rozvojových zemích mimo jiné rozváží léky a očkování. Mají ale problém, protože velká část různých slumů, delt řek a oblastí mimo měst prakticky není zmapována. To mě v dnešním digitálním světě překvapilo.

Naštěstí ale máme satelitní fotky prakticky celého světa. A existuje Open Street Map, což je vlastně mapová Wikipedie. Stejně jako právě největší encyklopedii tuto mapu udělali amatéři ve svém volném čase, z velké části díky překreslování satelitních snímků.

Abyste mohli mapovat, musíte mít speciální software a trochu to umět. Pokud ale chcete, můžete využít jednoduše aplikaci Mapswipe pro váš mobil, kde můžete pomoci tvorbě map.

Funguje to jednoduše. Je to takový Tinder.

Projíždíte satelitní snímky jako na Tindru, swipujete doleva, a když na mapě uvidíte domy, chatrče nebo cesty, takové místo označíte. Poté si to po vás přeberou lidi na počítačích s mapovacím softwarem a dokreslí do mapy ulice a domy. Takto jim snadno ušetříte práci.

 

Není to skvělé, že cestou z práce v tramvaji můžete udělat něco pro dobrou věc? Pomoci zmapovat nezmapované části světa, aby se k lidem dostalo očkování? Mně to přijde jako naprosto skvělá forma mikro-dobrovolnictví. Apka je k dispozici na App Storu i Androidu, hledejte Mapwswipe.

Odkazy

Mapswipe pro iPhone: https://itunes.apple.com/us/app/mapswipe/id1133855392?mt=8

Mapswipe pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.missingmaps.mapswipe&hl=cs

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *