Učení bolí. A umělá inteligence s tím nic neudělá. I když naděje tu je.

Pěkný den všem!

Na svých přednáškách se snažím být upřímný, i když někdy pravda bolí.

Jsem rád, že jsem i tak měl v E.ONu vřelé přijetí.

A co jsou ty nepříjemné pravdy?

Nově se budeme muset vzdělávat 5x více, než předtím. Elearningová platforma je skvělá věc, ale sama o sobě nepomůže. Je to jako postavit ve firmě posilovnu: Není důležité, kolik v ní máte strojů, ale jestli tam lidé chodí.

Desítky let jako lidstvo hledáme cesty, jak si vzdělávání usnadnit. Mysleli jsme si, že revoluci do vzdělávání přinese televize. Pak Rádio. Pak přišlo video, chytré nástěnky, elearning, AI a další. Nestalo se téměř nic. (Hezky o tom mluví na YouTube kanálu Veritassium ve videu This will revolutionize education).

I když máme skvělé nástroje, učení se je stále mentálně náročná věc. Je to vystoupení mimo komfortní zónu. Stejně jako zvedání činek.

To, co je reálně potřeba, se dlouhodobě nemění. Každý si musí vybudovat návyk učení se nových věcí. Každý se učí jinak. Někdo přes elearning, někdo má raději články, knížky, podcasty, nebo diskusi s lidmi.

A role nás, trenérů, není primárně předat vlastnosti. Ale být tím průvodcem, který inspiruje, motivuje a ukáže, jak se učit.

Takže eLearningová platforma jen je první krok na cestě ke vzdělání! Jsem rád, že lidé, které jsem v E.ONu potkal, tak tomuto rozumí. A to je skvělá zpráva.

Naděje pro nás

Nejste v tom sami

Když jsem tento článek sdílel na svůj Linkedin kanál, odpověděl mi na to můj kamarád a skvělý digitální inovátor Petr Mahnel toto:

Amen Jirko a doplnil bych, že síla zaměstnance není v tom vědět všechno ale společně sdílet know-how a spolupracovat, pak se nemusí stresovat kolik toho neví, když má kolem sebe tým co se doplňuje.

A to je super.

Nepotřebujete sílu vůle

Pokud se k učení se nových digitálních dovedností musíte přemáhat, tak pravděpodobně nejdete tou správnou cestou. Je spousta lidí, kteří jsou zdraví a fit, ale nikdy nebyli v posilovně. Udržet se ve formě dá různými způsoby a každému sedí jiný.

Pro mě jsou třeba primárním zdroj znalostní a dovedností v mém oboru knížky (viz Knihy, které doporučuju v roce 2024 a Jak si dělat poznámky z knížek: Krátká úvaha a praktický videomanuál), konference, YouTube videa a podcasty a Linkedin, v tomto pořadí. Plus občas nějaký ten vědecký článek (které „Chroustám“ společně s AI nástrojem elicit.com – viz moje Školení Umělá inteligence pro osobní produktivitu )

Takže učte se společně, učte se tak, aby vás to bavilo. A pokud potřebujete někoho, kdo vás vzděláním provede, podívejte se na Má firemní školení a workshopy 😉

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *