🤔 Je vůbec potřeba si dělat poznámky při čtení?
🦾 Jak při tom prakticky použít umělou inteligenci?
✅ A jak to dělat správně?

Dobrý den,

na tyto otázky bych vám rád dnes pomohl najít odpověď. Mám pro vás krátkou úvahu a praktický videomanuál, jak si dělám poznámky já.

Video najdete uvnitř článku nebo na tomto odkazu.

Video navazuje na moje předchozí návody na chytré poznámky – např. Můj druhý mozek Zettelkasten a následně Video: Můj druhý mozek v roce 2023: PARA + Zettelkasten ve WorkFlowy.

Dnes půjdeme trochu více do detailu a podíváme se, jak si dělat poznámky z knížek?

🤔 Je vůbec třeba si dělat poznámky?

Ne, myslím že není.

Investor Paul Graham ve své článku How You Know píše:

Čtení a zkušenosti trénují váš model světa. A i když na zážitek nebo na to, co jste četli, zapomenete, jeho vliv na váš model světa přetrvává. Vaše mysl je jako zkompilovaný program, jehož zdrojový kód jste ztratili. Funguje, ale nevíte proč.

I samotné přečtení kvalitní literatury faktu vás obohatí. (Třeba některá z knih, které doporučuju nebo ze skvělého nakladatelství Jan Melvil Publishing)

Já si poznámky dělám. Jsou pro mě užitečné ze dvou důvodů:

📗 Proč si dělám poznámky?

🧑‍🏫 1 Abych mohl citovat zdroje

Tohle většina lidí nepotřebuje.

Já jako lektor a tvůrce mám ale jasnou motivaci: Pokud chci ve svém školení, článku nebo epizodě podcastu uvést nějakou zajímavou myšlenku, potřebuju vědět, kdo ji řekl a kde.

🧠 2 Pro posílení inovativnosti a kritického myšlení

Inovativní věci nebývají nové. Bývá to neobvyklé spojení existujících věcí.

💡 „Četl jsem o technologii X, a v této druhé knize píše jiný autor o Y, to by se mohlo skvěle spojit a vytvořit nové řešení problému / revoluční službu / produkt / technologii!“

Abyste mohli kreativně propojovat věci, musíte je znát. Musíte je mít v „operační paměti“ vaší hlavy. Musíte si tedy věci pamatovat. A k tomu slouží chytré poznámky.

👨‍💻 Jak si dělat chytré poznámky?

🛑 Co prokazatelně nefunguje:

Zvýrazňování pasáží ať už ve vaší čtečce nebo fyzické knize má téměř nulový efekt na zapamatování a porozumění textu. (Viz studie citované ve videu How to study for Exams od Aliho Abdaala nebo ve skvělém videu AI can do your homework. Now what? ). (Nicméně highlighty mohou být praktické pro zpětné dohledání důležitých pasáží)

Sumarizace pomocí umělé Inteligence je sice dnes možná, ale opět vám nijak nepomůže si text zapamatovat. (viz zdroje výše).

✅ Co tedy funguje?

Efektivní je psát si poznámky vlastními slovy. Tím se ujistíte, že věc skutečně chápete. Opět viz studie ve zdrojích výše.

Důkazy efektivity předkládá také Sönke Ahrends v knize Jak si dělat chytré poznámky.

Já si výpisky vlastními slovy píšu „z hlavy“ po přečtení každé kapitoly. Nutím tak mozek „lovit“ věci z krátkodobé paměti, čímž mu dávám signál, že se jedná o důležitou věc hodnou trvalému zapamatování.

🦾 Kdy použít AI a kdy ne?

Používání ChatGPT a podobných na automatickou sumarizaci kapitol je takový automat na zvedání činek. Přeskočit tu tvrdou práci shrnování vlastními slovy není efektivní.

ChatGPT je ale skvělý parťák do diskuse: Ptejte se ho na protinázory. Ptejte se, v čem je argumentace autora slabá. Diskutujte s ním. Je to skvělý nástroj pro podporu kritického myšlení.

👨‍💻 Praktický návod

Tady je video, jak si poznámky z knih dělám já v době psaní tohoto článku. Jdu v něm do mnohem většího detailu než v úvaze výše.

Jak děláte poznámky vy? Budu rád, když mi napíšete do komentářů níže nebo na email.

Tady je ještě anglická verze videa na mém Anglickém YouTube kanálu

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *