Řeknu vám dnes příběh o mé asistence. Není digitální, ale opravdická, živá a skvělá. Je ale virtuální. To znamená, že jsme se nikdy nepotkali. Nejdřív nám to drhlo, ale teď nám to klape jako nikdy 🙂

Nevytížil bych Full-time asistentku, proto využívám službu Osobniasistentka.cz. Asistentek je více a střídají se ve směnách tak, aby byly k dispozici každý den od 8:00 do 19:00. Jsou “virtuální”, což neznamená, že by nebyly živé, ale to, že se osobně nepotkáváme. Všechnu práci jim zadávám a ony ji vyřizují přes internet. Platím pouze “minuty”, které vyčerpám, obvykle 3-4 tisíce Kč měsíčně a zvládnou toho vyřídit opravu hodně. Trvalo mi ale dlouho, než jsem si k tomuto způsobu spolupráce našel cestu.

První impulz: Přetížení

Prvním impulzem bylo totální přetížení, které nastalo na podzim loňského roku. Tak jsem usoudil, že je načase vyzkoušet tuto službu. Jejich obchodnice Anička byla opravdu milá a dlouho se mnou mluvila o mém businessu a ochotně se snažila najít způsoby, jakými mi mohou asistentky pomoci.

Na začátku to nefungovalo

Na začátku jsem ale udělal chybu. Rozhodl jsem se totiž nastavit si přesměrování hovorů na asistentku ve chvíli, kdy neberu telefon. To zní logicky, protože hodně školím a většinu hovorů vracím zpět o přestávkách nebo večer. To se ale totálně neosvědčilo. Většina mých hovorů jsou totiž moji existující klienti, se kterými jsem v častém denním kontaktu, nebo přátelé. A ti službu neoceňovali, spíše je to štvalo. Tak jsem asistentku zrušil.

Po pár měsících jsem si říkal, že to musím nějak zkusit restartovat. Při lednovém “přemýšlecím týdnu” s Mírou Šulcem v portu jsem přemýšlel, jak se k tomu postavit. Zkusil jsem si dát “provokativní” otázku: “Co bych dělal, kdybych asistentku z nějakého důvodu musel platit?” Hecnul jsem se a řekl jsem si, že to aspoň 3 měsíce zkusím i za cenu, že budu platit a asistentku nevyužívat. Nakonec se pokus vyplatil!

Klíčový moment byl, když jsem udělal zásadní krok a svěřil asistentce svoji platební kartu, to totiž otevřelo úplně nové možnosti využití. Nedal jsem jí samozřejmě kreditní kartu ani kartu k účtu, ale svou kartu Revolut, kterou používám jako peněženku a mám tam běžně nahraných jen pár tisíc Kč. A taky Revolut nevyžaduje SMS ověření.

Co má asistentka dělá:

 • Jazykové korektury na blogu (někteří jste si už dokonce všimli, že zde mám méně chyb, i když ne vždy to stihnu včas na korekturu dodat) – asistentka se přihlašuje přes WordPress a chyby opravuje přímo v redakčním systému
 • Překládá prezentace z angličtiny do češtiny a zpět
 • Domlouvá termíny školení (např. když se změní a je třeba všechny obvolat)
 • Vyhledává a zařizuje pronájmy zasedaček na školení
 • Kupuje jízdenky na vlak nebo lístky na koncert
 • Posílá materiály do copy centra a pak nechá kurýrem vyzvednout a poslat, kam je potřeba

Věřím, že toho do budoucna bude více, snažím se hledat nové a nové věci, co můžu delegovat. Určitě nechci, aby asistentka objednávala květiny pro manželku nebo připomínala výročí, to považuji za hloupé. A také si zatím nedokáži představit delegování fakturace. Zabere to sice půl dne měsíčně, ale zároveň si u toho odkontroluji finance a všechnu práci, co jsem u klienta udělal. Samotné vystavení faktury ve Fakturoidu je otázkou deseti sekund.

Musím říct, že mám skvělé zkušenosti konkrétně se službou osobniasistenka.cz. Mé “kolegyně”  jsou spolehlivé, precizní, milé a ochotné. Pomáhají v rozvoji mého podnikání. A pokud jste na volné noze, doporučuji se “hecnout” a asistentku zapojit. Bude to skvělé!

P.S. Toto píšu dobrovolně a rád, žádnou slevu za to nemám 🙂

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

4 komentáře

 1. Zdravim,
  jsem pouze zvedavy a nemuzu si pomoci, ale pripada mi, ze je to pouze PR clanek. Zvazuji vyuziti virtualni asistentky a dle meho nazoru je to skvela sluzba, ale opravdu Vam Vase asistetka preklada texty v ramci sluzby? Mozna nejsem v obraze, ale to mi prijde jako mensi sci-fi.
  Diky za odpoved.

  1. Dobrý den, článek je napsaný z mé vůle a bez jakékoli protislužby, stejně jako všechny články na tomto blogu. A ano, asistentka mi překládá texty a prezentace. To mi nepřijde divné, naopak by mi přišlo divné, kdyby to nedělala.

 2. Podivej se do naucneho slovniku co znamena „virtuální“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *