Dobrý den,

vítejte u mého každoročního souhrnu na čem dělám doma, v práci, co miluju a kam mířím.. (Viz na čem jsem dělal v roce 2017 a 2018)

Miluju těchto pět věcí

  • Budit u klientů úžas a inspiraci
  • Čas se svou rodinou a kamarády
  • Být v přírodě, venku, na vzduchu
  • Učit se a rozvíjet se po všech stránkách
  • Hrát si

… a jsem vděčný, že se mi daří svůj život jimi naplňovat. Co dělám konkrétně? Čtěte dál.

Vychovávám Aničku

S manželkou Evou máme dceru Aničku, která objevuje svět a dělá nám radost. My se na oplátku z ní snažíme vytvořit radostného, sebevědomého a zvídavého člověka. Je to sranda, náročné a už od narození nás Anička učí time managementu, převrátila nám svět naruby. Ale myslím, že jsme se v tom naučili chodit, bereme ji do restaurací, na TEDx, přednášky, oslavy, už byla v Berlíně, Hong Kongu a Římě a zatím to vypadá, že má ráda lidi 🙂

Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době

Stejně jako loni trávím většinu pracovního času ve firmách, kde školím a rozvíjím zaměstnance. Moje nové heslo je „pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době“. Nejčastěji školím Design Thinking, Lean Six Sigma a Excel. Občas taky time management nebo otevřený kurz škola podnikání, to jsou takové srdcovky. Vlastně všechno jsou to srdcovky.

Věřím, že školení zaměstnanců je nejlepší způsob, jak firmám předám to, co umím a znám. Hrozně mě baví třeba nové inovační školení pro Johnson&Johnson, práce pro Renomia, kde se neuvěřitelně rozvíjí jejich digitální tým, nebo školení Lean Six Sigma pod hlavičkou PwC.

Vědomě rozvíjím podnikání

Rozhodl jsem se, že chci své podnikání rozvíjet jak nejvíce to půjde, ale chci ho dělat jenom sám nebo ve spolupráci s jinými freelancery. Nechci mít zaměstnance (kromě skvělé virtuální asistentky) ani jiné závazky. Svoboda a volnost v práci je pro mě cennější než potenciální zisky velkého businessu. Proto hlavně piluju svojí odbornost, školící dovednosti, komunikaci, píšu a učím se. Chci totiž se jednou dostat v tom, co dělám, mezi top 50 na světě a posunout v myšlení a práci milion lidí.

Horko těžko žongluju s prioritami

Ne všecko se mi daří skvěle a tak jsem v poslední době hodně bojoval, jak vyvážit nejdůležitější věci v životě: spánek, odpočinek, čas s rodinou, klientská práce, tvorba nových věcí a administrativa. Snažím se každý den vědomě přemýšlet, jak se svým časem nakládám, ale občas jdu ode zdi ke zdi.

Teď se to ale zlepšilo, protože mám…

Pondělky bez schůzek a závazků

Tohle byl neuvěřitelný „hack“, ke kterému mě přivedla má koučka Vanda. V pondělí neberu žádnou klientskou práci, schůzky ani závazky. Podle situace se ho snažím trávit částečně s rodinou a částečně práci na nových věcech – školení, blog, studium. Ale občas je to super „nárazník“ třeba na neočekávaný nával adminu. Navíc to odbouralo stres a práci v neděli večer jako přípravu na pondělní závazky. Pondělí se navíc ukázalo jako skvělý den na toto oproti pátku, protože jsem odpočatý a zvládnu toho opravdu hodně a týden je nastartovaný skvěle.

Píšu blog a baví to mě i vás

Překvapit, inspirovat, používat příběhy. To všechno se učím psaním blogu. Věřím, že čím lépe budu psát, tím lépe budu mluvit. A jsem rád, že vás baví a roste čtenost a zapojení publika a že na základě blogu přichází noví klienti. Letos se chci zaměřit na rozvíjení svého psaní.

Bojuju s jídlem a instagramem

Nemoc z povolání školitele? Koláčky a chlebíčky na stole. Už se to na mě začíná používat, proto jsem na lednici vylepil buzer lístek ve stylu knihy Konec Prokrastinace ana 6 dní v týdnu si zakázal sladkosti, alkohol a přílohy, a to až do léta. Pak přejdu na nějaký udržitelnější režim.

Také mi přes hlavu přerůstal instagram. Skvěle mi zafungovalo, že jsem přestal sledovat všechny kromě rodiny, nejbližších přátel a asi pěti instagramerů, kteří mě baví a inspirují. (Třeba Akcnirodice.cz (edit 2020:instagram zrušen) , Taste of Prague, The Fotr nebo Petr Ludwig) Doporučuju!

Pracuju po světě, po kavárnách a v K10

Většinu mých klientů mám v Praze, ale občas vyjíždím do jejich poboček po ČR nebo do poboček po světě – např. Londýn, Berlín, Hong Kong. Jsem rád, že nemusím trávit ve své práci tolik na cestách, ale pár dní v měsíci je to fajn.

Když nejsem u klienta, sedím na zahradě v Impacthub K10 nebo ve skvělé kavárničce Tous Va Bien, kterou nám otevřeli za rohem.

Taky jsme v lednu byli s Mírou Šulcem na týden pracovat v Las Palmas a bylo to boží!

Učím různé věci

  • Mindfulness – zlepšuji se v tom a je to skvělé. Učím se všímat si detailů, když někde jsem, vědomě jíst, vnímat své tělo a vědomě se rozhodovat o tom, co budu dělat. K meditaci si cestu zatím hledám, ale super je třeba jednoduchá apka Oak
  • Kritické myšlení – neuvěřitelně důležitá dovednost, kterou předávám dál – jak Design Thinking tak Lean Six Sigma jsou striktně evidence-based přístupy. Chci se letos ještě zlepšit ve statistice, práci s daty. Četli jste Faktomluvu? Já ne, ale těším se na ni.
  • Koučovací přístup – k vzdělávání lidí nestačí jen předat znalosti, příklady z praxe a provést praktická cvičení, ale ke skutečným „aha momentům“ a změně postojů je třeba lidi dovést správnými otázkami. V tom jsem se rozhodl začít se zdokonalovat. Zaujala mě třeba nová knížka Trillion-Dollar Coach o člověku, který pomáhal rozvíjet Steva Jobse nebo Larryho Page a Sergeye Brina z Googlu. Přečtu a dám vědět.

Taky jsem si zaplatil nově roční předplatné Masterclass.com – jsou tam opravdu zajímavé a hezky udělané videokurzy od těch nejlepších na světě, tak se těším, jaké to bude.

Jezdím na konference

Zjistil jsem, že skvělým způsobem, jak se něco naučit a získat skvělý pohled na svět jsou konference. Letos jsem byl na Lean Startup Summit v Berlíně (pod odkzem moje poznámky) Singularity University Czech Summit a chystám se na Design Thinking Conference do Amsterdamu. Jestli máte tip na zajímavou akci kdekoli na světě, napište mi.

Čtu tyto knížky

Nejlepší knížka zatím letos byl životopis Lenoarda Da Vinciho – zatím nelepší životopis, který jsem četl, inspirativní pro freelancery a tvůrčí lidi. Vhodné zejména jako audiokniha, na které používám Audiotéka.cz

Fantstická knížka pro každého, který chce něco ve firmě nebo ve společnosti změnit, je Proměna od bratrů Heathových. Neuvěřitelně čtivá, plná příběhů a inspirace. Čtu podruhé.

Úžasná je také Creative Condifidence, ta je o kreativitě a design thinkingu, napsal jí zakladatel firmy Ideo Tom Kelley

Na nočním stolku mám momentálně Life 3.0 od Maxe Tegmarka a hltám to jedním dechem. Když jsem unavený na anglické čtení, usínám u třetího cestopisu Ladislava Zibury.

Snažím se hýbat

Snažím se hodně hýbat, trochu jógy, chození po horách a lezení . Už x let chodím lézt s Milanem, ale trochu v lezení stagnuju, tak jsme začali lézt s trenérem a je to úplně jiná liga! Takže snad brzo natrénujeme na nějaké pěkné skály.

Píšu pětiletý deník

Toto není sponzorovaný příspěvek ani spolupráce.

Jsem opravdu vděčný, že teď jde všechno dobře, máme se rádi v úzké i širší rodině, v práci to klape, jsme doma všichni zdraví a drtivou většinu času dělám věci, které mě baví a rozvíjí. Snažíme se s Evou světu taky trochu vracet, ale o tom jsem se rozhodl nepsat.

Já i manželka Eva si píšeme každý před spaním pětiletý deník od Tam a Zpět. Je to zápisník s 365 stránkami na každý den v roce. Každý den napíšete na pár řádků co jste dělali, za co jste vděční nebo co jste zažili. Po roce pak píšete znovu a u každého zápisu si zároveň přečtete, co jste dělali loni..a předloni atd. je to super návyk a bude to i super památka pro každého z nás.

Díky moc, napište komentář, čtěte blog a příští rok napíšu zas 🙂

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

5 komentářů

  1. Jirka, jsi báječnej a fakt Mimoradne inspirujúcí… četl jsem zatím jenom pár Tvých skvelých blogú…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *