Firma Zoom nedávno oznámila, že ke svým videokonferenčním službám pro firmy přidává i email i kalendář. Nic zásadního. Když jsem se nad tím ale zamyslel blíže, zjistil jsem, že je to překvapivě odvážný tah. A možná také jediný možný, který pomůže Zoomu utéct hrobníkovi z lopaty. A možná i vám kompletně změní to, s jakými programy v práci denodenně pracujete.

Smutný leader

Zoom se během Covidu stal inovačním leaderem ve videokonferencích. Je to nesmírně kvalitní, propracovaný a stabilní nástroj. V USA má stále silné postavení. U nás ho ale používá méně a méně firem. Důvod je zjevný: MS Teams a Google Meet.

Světu vládnou tabuky

Každá firma, ať chce nebo nechce, musí dnes umět komunikovat se svým okolí prostřednictvím standardních dokumentů a tabulek ve formátu docx a xlsx. Na tom se už dlouhá léta nic nezměnilo. A zdá se, že ještě nějaký čas nezmění.

Ještě nedávno měl takřka 100 % firemního trhu Microsoft se svými Office (Nyní Microsoft 365), dnes už mu dost ukusuje Google Workspace. Google tabulky ve firemním nasazení najdete nejen v drtivé většině malých firem a technologických startupů, ale už se jich nebojí ani velké tradiční firmy (namátkou třeba PwC, Česká spořitelna neb Roche).

Dvě království. Špatná zpráva pro technologické firmy.

Když pominu různá okrajová řešení, tak má dnes firma na výběr ze dvou „světů“ – Microsoft 365 (dříve Office 365) a Google Workspace. A tyhle světy už zdaleka nejsou jen o dokumentech, tabulkách a prezentacích. Obsahují prakticky vše potřebné pro komunikaci, sdílení a týmovou práci ve firmách.

A to je špatná zpráva pro technologické firmy, které se snaží prosadit na ve stejném poli. K jejím službám totiž dnes firmy ve světě Microsoftu a Googlu najdou solidní alternativu. Ta možná nemá tolik funkcí, nicméně je zadarmo v ceně.

  • Zoom – asi nejpropracovanější videokonference (ale Microsoft má Teams, Google má Meet. Kdysi jsem tu psal srovnání )
  • Asana – řízení úkolů a projektů (Microsoft má Todo, Planner, Google má Rooms)
  • Dropbox – průkopník cloudových úložišť a síťových disků. (Microsoft má Onedrive a Sharepoint. Google má gDrive)
  • AirTable (Tady zatím v kancelářských balících není slušná náhrada, ale Microsoft Lists vypadají slibně)
  • Evernote (Microsoft má OneNote, Google zde mimo Keep sází hlavně na inovované tabulky.
  • Notion (Neuvěřitelně inovativní nástroj pro týmovou spolupráci, o kterém jsem už psal. Nicméně Google dokumenty se začínají tomuto nástroji nápadně podobat. Microsoft vyvíjí nový nástroj Loop, který je prakticky kopie 1:1).
  • Miro (Užasná a oblíbená digitální nástěnka. Umí skvělé věci, ale Microsoft rychle vylepšuje Whitebord, Google pak Jamboard).

Všechny tyto produkty jsou z mé vlastní zkušenosti propracovanější, vychytanější než jejich alternativy obsažené v kancelářských balících. Jen minimum mých klientů ale cítí potřebu si připlatit za tyto prémiové nástroje. Navíc když samotné stojí téměř stejně jako celé balíčky od Microsoftu a Googlu.

Co bude s těmito technologickými firmami dál?

a) 🪦 Umřou

Všechny tyto firmy se snaží zaujmout tím, že neustále přidávají nové a nové funkce. Tyto nové funkce ale potřebuje méně a méně firem. Postupně tak budou zákazníky ztrácet. A kvůli tomu budou mít i méně peněz na vývoj. A ztratí tak svojí jedinou konkurenční výhodu, která aspoň některé zákazníky láká.

b) 🏢 Koupí je včas velká technologická firma

V to jsem doufal třeba u Dropboxu, když jsem do něj investoval. Zdá se, že velké firmy už tolik nepotřebují kupovat tyto málé. Umí totiž jejich produkty celkem rychle a zdařile kopírovat.

c) 👍 Budou žít hezký život jako malý svérázný produkt pro niche klienty

Na tuto cestu prakticky naskočil třeba nástroj pro týmovou spoulupráci a projekty Basecamp a také jeho neotřelý email Hey.com (O které jsem mluvil v článku Email: Jak vznikla tahle tyranie? A co vám pomůže ji zvládnout?

c) 🔥 Postaví se duopolu Googlu a Microsoftu

Tohle je naprosto šílená a super drahá varianta. Jediný způsob, jak získat revenue od zákazníků je vytvořit takový balík produktů, aby produkty Googlu a Microsoftu nejen doplňoval, ale dokázal plně nahradit.

Ale v podstatě jediná možná. A právě o to se myslím pokouší Zoom. Zařadili do svých balíčků email a kalendář. Předpokládám, že v další vlně představí i kancelářský software pro dokumenty, tabulky a prezentace.

Zní to trochu jak sci-fi, že by tohle někdo ještě v této době dokázal. Nicméně sám bych ještě před pár lety nevsázel ani halíř na to, že se Googlu podaří s Workspace dostat do korporací. A hle, povedlo se.

Jak to dopadne?

Já sám mám rád Google Workspace i Microsoft 365. Protože mám klienty v obou světech, používám a platím si oba balíky. Nedám dopustit na Gmail, kterému se Outlook nedokáže rovnat. (To je kontroverzní názor, ale rád si ho obhájím.), ve zbytku dávám přednost Microsoftu.

Budu rád, když se někomu dalšímu podaří dostat se na tento vrchol kancelářské produktivity. Další kandidát, kterému by se to mohlo kromě Zoomu podařit, je Notion. A přeju jim to. Od té doby, co je ve hře Google, tak se tempo inovace Microsoftu o dost zvýšilo. A čím víc inovací, tím lepší budeme mít pracovní prostředí. A možná i o trochu lepší život.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *