Jak jednoduše začít s digitálním deníkem

Kdysi jsem si koupil knížku Pětiletý deník (bylo to v roce 2019 viz můj článek, na čem jsem v tom roce dělal) – Je to super koncept. Princip je takový, že na každý den roku máte jednu otázku. A každý den vyplníte v pár větách odpověd. A na konci roku začnete od začátku a píšete vždy pod ten předchozí rok. Máte pak skvělý pohled, jak se vaše myšlení, hodnoty a život měnil v průběhu let. V knize je místo na 5 let, proto pětiletý deník:

Časem jsem ale ztratil motivaci psát si deník s tužkou na papír. Tak jsem tento proces replikoval v mém oblíbeném poznámkovém systému Workflowy (ve kterém mám také svůj zettelkasten systém a o kterém snad někdy napíšu v detailu.)

Takhle to zhruba vypadá. Deník si píšu česky, ale ukázku jsem dělal pro komunitu uživatelů Workflowy, proto anglicky:

Výhoda je, že v chytrých poznámkách je počet let neomezený. Tak se těším, že to vydržím třeba 20 let, to bude počtení 🙂 Otázky jsem si přepsal z knížky, ale nechci je tu sdílet, abych respektoval dílo a práva autorů. Letmý pohled na Google ale ukazuje, že existujou takovéto seznamy denních otázek v angličtině zdarma ke stažení, třeba zde: https://www.rustico.com/blogs/news/365-journal-prompts-to-inspire-you-daily

Jinak deník si píšu v různých formách a s různou pravidelností už 25 let. Na svých školeních time managementu to doporučuju každému. Je to skvělý nástroj srovnání myšlenek, obrana proti stresu a způsob, jak si srovnat hodnoty a priority. Nemusíte si psát každý den sáhodlouze, co jste měli k obědu. Forma je na vás. A právě tato forma pětiletého deníku mi přijde super.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *