Jak je skvělé poslouchat lidi

Když jsem pracoval ve velké konzultační firmě, často jsme byli managementem firem pozváni, abychom jim poradili, co jde zlepšit. 

Po čtyřech týdnech na finální prezentaci CEO říká:

„Vždyť vy jste za velké peníze jenom celou dobu chodili mezi našimi lidmi a ptali se jich, co se dá zlepšit, a pak to zabalili do hezké prezentace!”

„Ok, a proč jste to nikdy neudělali vy sami?”

Toyota a změna myšlení

Stejně jako Ford zavedl pásovou výrobu, automobilka Toyota zavedla v šedesátých stejně revoluční věc. Poprvé v historii se management systematicky a ve velkém začal ptát svých lidí, včetně dělníků, co by na své práci zlepšili. A pak je nechali ve skupinkách na zlepšeních pracovat.

Poprvé v historii se management systematicky a ve velkém začal ptát svých lidí, včetně dělníků, co by na své práci zlepšili.

O mnoho tisíc zlepšení později se z malé výroby pár tisíc aut ročně stal globální hráč, který šokoval konkurenty dosud nevídanou úrovní kvality za výrazně nižší cenu. Ostatní firmy začaly rychle kopírovat firemní kulturu Toyoty, kulturu zapojení lidí do zlepšování a další triky. Začalo se tomu říkat Lean. (…manufacturing, ..mangament, …thinking”)

Můj neuvěřitelný příběh z praxe

Kdysi jsem u jednoho zažil opravdové překvapení. Byla to výrobní firma a zrovna se řešilo, že musí za x milionů koupit nový stroj, který finální produkt balí do krabic, protože ten starý nestíhá. Zvládne za směnu zabalit 500 Krabic, ale firma by potřebovala zvládnout krabic 1000.

Bavil jsem se o tom v jídelně s jedním dělníků: “Co říkáte na ten plán koupit novou balicí linku?”

„No, nechápu, proč je to potřeba,” odpověděl.

„Proč?”

„Ten současný stroj dokáže zabalit 1500 krabic za směnu.”

„Cože?” Nechápal jsem.

„Když jsem tu nastupoval před 20 lety, začínal jsem na tomhle stroji a běžně jsme 1500 krabic za směnu byli schopni zabalit. Jenomže nastavit ten stroj na správnou rychlost je složité a jak se tam během let vystřídali lidi i vedení, nikdo už neví, jak stroj pořádně nastavit.”

„Ok, takže vy byste dokázal na stroji vyrobit 1500 kusů?”

„Jasně.”

„To by mohlo ale firmě ušetřit miliony. Proč jste to nikomu neřekl?”

„Víte, já jsem tu 20 let. Ze začátku jsem chodil za svým šéfem i ze technologií s nápady, ale vždycky mě odbyli, že to je blbost a že si mám hledět svojí práce. Ostatní na mě koukali jako na šplhouna. Tak jsem přestal.”

No a příběh pokračuje tím, že ten člověk skutečně dokázal za směnu vyrobit 1500 krabic a nový stroj se kupovat nemusel. 

Možná vám vaši lidi nepomůžou se strategií, jak disruptovat trh. Ale v dnešním světě digitálních tranformací a inovací zůstávají nápady zaměstnanců jeden z nejlepších zdrojů, minimálně pro vylepšení způsobu, jak děláme, to, co nyní děláme. Jak dobře tento zdroj využívá vaše firma?

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *