MS Excel číslo jako text: Vysvětlení a řešení

Excel má dva základní formáty pro čísla – Běžné číslo, vhodné pro čísla, se kterými počítáme, a pak text – vhodné pro identifikátory, jako telefonní číslo, číslo účtu, IČO či zaměstnance. Když se naučíte formáty správně používat, bude se vám s Excelem mnohem jednodušeji pracovat. A abyste mohli použít SVYHLEDAT nebo XLOOKUP, musíte mít hledanou hodnotu i prohledávanou hodnotu ve stejném formátu, jinak vám to nebude fungovat. Tohle stálo už hodně nervů i pokročilých uživatelů. Když tohle pochopíte, trablím se vyhnete:

Když si chcete ověřit, v jakém formátu jsou vaše data, můžete použít funkci JE.TEXT() – anglicky ISTEXT() – PRAVDA = text, NEPRAVDA = číslo. Je to jediný spolehlivý způsob, jak zjistit formát v buňce.

Převádění z jednoho ze dvou formátu pro čísla (číslo a text, viz kapitola výše) v Excelu není vůbec intuitivní. Abyste to zvládli, je potřeba se naučit jeden z možných postupů, jak čísla převádět na text a zpátky, a to pomocí funkce:

  • HODNOTA.NA.TEXT() převod z čísla na text – anglicky TEXT(). Pokud máte Microsoft 365, můžete použít jednodušší funkci VALUETOTEXT() – česky i anglicky.
  • HODNOTA() převod z textu na číslo – anglicky VALUE()

Použití ukazuji na tomto videu

Získejte přístup k dalším materiálům

Přihlašte se a získáte přístup k Excelovým videím, příkladům, tajnými tipům a trikům a materiálům. Každý týden obdržíte jednu novou věc zdarma:

Uvažujete o školení MS Excel do firmy?

Již jsem vyškolil více než 3100 zaměstnanců velkých i malých firem

  • Školení od základů po pokročilé funkce (SVYHLEDAT/VLOOKUP), kontingenční tabulky a makra ušité na míru vašemu týmu
  • Půldenní i celodenní kurzy pro 6-12 účastníků
  • V Češtině i Angličtině, v ČR i kdekoli na světě
  • Budu vás školit srozumitelnou, jednoduchou a zábavnou formou
  • Navíc získáte spoustu materiálů, příkladů a videí

Pokud vás to zajímá, můžete se podívat na více informací o školení MS Excel, nebo mě přímo kontaktujte emailem či telefonicky:

jiri@jiribenedikt.com
+420 777 253 754