Prázdné regály v obchodech! Lidé podléhají hromadně panice kvůli coronaviru!

Asi nejste jediní, kdo kroutíte hlavou nad obrázky davového útoku na supermarketu ve snaze zajistit si základní potraviny před blížící se zkázou světa.

Nic takového ale neexistuje. Je to jenom iluze způsobená tím, jak máme nastavenou logistiku potravin.

Světové dodavatelské řetězce potravin jsou vyladěny k dokonalosti. Každý den máte ve svém supermarketu za pár korun nové, čerstvé zboží. Ryby, které včera plavaly v moři, máslo z Nového Zélandu za pár kaček nebo květiny z Afriky. A právě ta dokonalá optimalizace způsobuje nyní prázdné regály.

Potravinářské firmy a supermarkety mají dokonalé modely predikující spotřebu všeho, co jíme. Pivo nebo zmrzlina se predikuje hůř, protože závisí na počasí. Spotřeba základních potravin jako jsou těstoviny, rýže nebo konzervy, zato v podstatě nekolísá.

Do jednoho Lidlu může pravidelně chodit několik tisíc lidí pro základní potraviny. Jeden regál těstovin se tak vyprodá za několik málo dní. Supermarkety v podstatě denně navážejí nové zboží. Každý regál v obchodě se vyprodá a znovu doplní každý měsíc mnohonásobně (vysoká obrátka zásob).

Teď si přestavme hypotetickou situaci v průměrném supermarketu:

  • Do jedné prodejny může pravidelně chodit nakupovat cca 5 000 lidí z okolí
  • Na prodejně může být v jednu chvíli maximálně třeba 200 balíků těstovin
  • Několik lidí se vyleká coronaviru a nakoupí každý deset balíků těstovin

Kolik potřebujete lidí, aby byly najednou prázdné regály? V tomto případě jich stačí 20! Čili pouhých 20 bláznivých lidí z 5 000, to jsou 4 promile!

Přesná čísla o spádovosti a skladování těstovin jenom odhaduju, pokud někdo víte přesněji, prosím, doplňte do komentářů. Nicméně nezmění to základní tvrzení: To, co vypadá jako davové šílenství, je s největší pravděpodobností jenom dílem jednotlivců.

Takže zachovejte klid, lidé jsou normálnější, než jste si možná mysleli. Zatím.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *