Proč v době, kdy mobily umí neuvěřitelné věci, se jejich základní funkce téměř nezměnila od 19. století? Tady je můj koncept, jak zásadně zlepšit, jako smartphony telefonují:

Funguje to stejně už desítky let. Pokud chcete s někým mluvit, vytvoříte jeho číslo, přiložíte telefon k uchu a 10 – 20 sekund čekáte na zodpovězení hovoru. Nevíte, co člověk na druhé straně v danou chvíli dělá a jestli s vámi má prostor a vůli mluvit. Druhá strana zase neví, co jí chcete. Pokud často komunikujete s lidmi, co mají hodně schůzek a jsou vytížení, toto může být věc, která vám úplně zbytečně ukrajuje z času a pozornosti. Kolikrát jste již jen tento rok volali někomu, kdo vám to ani po mnoha vyzvánění nezvedal? Pokud voláte hodně jako já, vyjde to na menší dovolenou. Proto jsem navrhl tři jednoduchá zlepšení, jak to změnit a udělat svět lepší:

1 Požadavek na hovor – konec vytáčení bez odpovědi

Pokud chcete s někým mluvit, nebude třeba vytočit jeho číslo a trávit čas čekáním, jestli vám hovor zvedne. Bude stačit jedním tlačítkem poslat „požadavek na hovor“. Pokud je člověk k dispozici, hovor se rovnou spojí, pokud ne, počká to v jeho upomínkách na později. Požadavek by bylo fajn doplnit třeba informací o urgenci – do kdy s daným člověkem potřebujete mluvit, a expiraci – pokud už není potřeba s druhou stranou mluvit, abyste mohli požadavek zpětně stáhnout.

2. Stav dostupnosti – může druhá strana momentálně volat?

Toto umělo už ICQ v roce 1998. U každého kontaktu jsem viděl, jestli je momentálně dostupný pro komunikaci nebo ne. Proč toto neumí telefony? Proč u kontaktů nevidím, jestli zrovna můžou mluvit? Bylo by více než snadné, aby se můj status například automaticky měnil, když jsem podle kalendáře na schůzce. Pokud bych se rozhodl tuto  funkci používat, viděli by všichni (nebo třeba jenom schválené kontakty), jestli momentálně můžu volat nebo ne.

3. Předměty hovorů – dejte druhé straně vědět, o čem chcete mluvit.

Když mi volají kolegové z týmu, investoři nebo klienti, nevím, jestli se chtějí jen domluvit na jedné věci, nebo dalekosáhle diskutovat naše společné projekty. Když mám například chvilku před začátkem schůzky, pomohlo by mi znát kontext, abych věděl, jestli mám čas a zdroje (např. jsem před počítačem),  abych mohl hovor efektivně vyřídit.

Trápí vás to také?

Je tu někdo z vás, komu tyto věci přijdou aspoň trochu relevantní? Byli byste rádi, kdyby váš telefon tuto věc uměl? Já hrozně. A přijde mi to dost jednoduché na to, aby inženýři z Applu neb Androidu některé z těchto věcí zavedli poměrně svižně. Proč se to neděje? Jsem jediný, komu to přijde dobré? Zkusím to napsat ještě v angličtině na medium, abych zjistil reakce. Pokud byste tyto funkce taky chtěli, napište mi do zde do komentářů. Pokud vás napadá nějaké další zlepšení, napište mi také 🙂

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

5 komentářů

  1. Super nápady! Ocenil bych hlavně ten „předmět hovoru“.

    1. Díky, já taky. Doufám, že se toho Apple brzo chytí 🙂

  2. Takováhle apka už existuje, jen si nepamutuji její jméno. Její funkce je, že když apka registruje že máš chvíli volného času, zavolá to lidi kteří se s tebou chtěli spojit a myslím že dali urgenci.

  3. Celkem běžně posílám v případě důležitých hovorů nejdříve SMS o čem to má být. Na standardní hovor se téměř nespoléhám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *