Do klína nám spadly chytří asistenti – AI Chatboty (ChatGPT, Copilot, Claude.ai, Gemini …). Vypadají užitečně! Nedostali jsme k nim ale manuál. Tohle jsou moje 4 pravidla, kdy umělou inteligenci použít a kdy raději zapnout mozek.

Tento článek si v rozšířené podobě můžete podlechnout také jako další díl podcastu Další kroky Jiřího Benedikta

#1 Nejdřív zapojte mozek, až potom AI

AI chatboty jsou velmi dobré v generování nápadů, třeba na marketingové kampaně, obsah školení, téma vánočního večírku nebo program vaší dovolené. Bude výstup chytrého asistenta kreativnější než ten váš? Nevím. A když budete pracovat společně? Určitě.

Pozor ale na lenost: Když ale váš mozek před sebou uvidí 20 nápadů od Copilota, nebude se namáhat vytvářet další. Abyste dostali ze svého mozku maximum, nastartujte ho jako první. Dejte mu čas, nechte myšlenky uzrát. Až nakonec zapojte chytrého asistenta na vyplnění slepých skrvn.

#2 Když si něco potřebujete zapamatovat, nepoužívejte AI

Nejlepší způsob, jak se něco naučit z knížky nebo jiného obsahu, je po každé kapitole zkusit z hlavy vypsat, co si pamatujete, a shrnout hlavní myšlenky vlastními slovy. (Viz třeba video How to study for Exams od Aliho Abdaala, které shrnuje vědecké studie na toto téma).

Jasně, AI chatboty tohle umí taky. Jakmile je na to ale použijete, nenaučíte se nic. Nenechte za sebe Copilota zvedat činky. Když se něco učíte, výpisky a sumarizace ať vytvoří ta inteligence ve vaší hlavě.

Pokud se ale jedná o nějaký report nebo dlouhý text, ze kterého jen něco potřebuejte vytáhnout, pak po AI rozhodně šáhněte. Jaký nástroj pro shrnování PDF použít? Pro veřejné dokumenty je skvělé ChatPDF.com, které ani nevyžaduje registraci. Nebo pak chytré Claude.ai. Pracovat s PDF brzo bude umět i Microsoft Copilot ve verzi zdarma, někteří z vás tam máte již možnost vložit do chatu přílohu. Suveréně nejlepší pro zpracování dokumentů je ale dle mé zkušenosti placený ChatGPT Plus – viz třeba ukázka, jak zpracuje stovky stránek textu v mém videu Jak si dělat poznámky z knížek: Krátká úvaha a praktický videomanuál.

#3 Když se učíte psát a přemýšlet, dělejte to z hlavy

Ve škole jsme se nejprve učili počítat z hlavy. Až poté jsme mohli začít používat kalkulačku.

Slohové práce a eseje ve škole je potřeba psát z hlavy. AI pak použijte jako trenéra. Nechat si dát zpětnou vazbu. Najít slabá místa. Využijte ho na srovnání, analýzu textu. Ať AI studentům podává činky a nezvedá je za ně. Jedině takto se naučí rozumět textu, dobře psát a dobře argumentovat.

#4 Používejte AI jen na to, co umíte udělat sami

Většina z vás už není ve škole.

V práci vám kalkulačka umožní přeskočit rutinní práci a rychleji se dostat ke složitějším problémům.

Stejně tak to má být i s AI.

Používejte ji jen na věci, kterým rozumíte. Spusťte vygenerovaný kód, jen když víte, co dělá. Použijte projektový plán vygenerovaný umělou inteligencí jen když máte s daným typem projektů zkušenosti.

Bez úsudku a zkušeností se duševní práce neobejde. Alespoň zatím.

Co dál?

Podívejte se na moje další články o Umělé inteligenci zde na blogu nebo na mém YouTube kanálu. Pokud mě chcete do firmy, rád přijdu v rámci svých školení Umělá inteligence pro osobní produktivitu 2024.

Díky a pěkný den!

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *