Na začátku ledna letošního roku jsem měl možnost navštívit místo, které je oslavované i zatracované zároveň. Místo, o kterém koluje spoustu fám, domněnek i silných názorů. Byl jsem v distribučním centru Amazonu v Dobrovízi u Prahy. Viděl jsem neuvěřitelně produktivní tanec lidí, strojů, běžících pásů a krabic. Vyvolalo to ve mně celou směsici pocitů: Fascinaci, nadšení, ohromení. Ale i nervozitu, nejistotu a strach. A o mých pocitech vám chci dnes vyprávět.

Jako člověk živící se produktivitou firem bych vám dokázal hodiny nadšeně vykládat, jak tam fungují které procesy a systémy a jak je jejich sklad neskutečně efektivní.  Dnes bych se chtěl ale věnovat lidem. Těm, kteří tam pracují. Jejich budoucnosti a budoucnosti naší.

Co tam dělají lidé?

V Amazonu je v zásadě téměř všechna manuální práce automatizovaná. Kromě těchto kroků:

  1. Vybalování krabic se zbožím od dodavatelů (většinou knížky, elektronika, hračky…)
  2. Zakládání zboží do regálů (ty vypadají podobně jako regály obchodě)
  3. Ruční vychystávání objednávek z těchto regálů.
  4. Balení objednávek.

Ve zkratce to ukazuje například toto video:

Tyto čtyři úkony zaměstnají dle mého odhadu aspoň 4 500 z 5 000 lidí, co v Amazonu v Dobrovízi pracují.

Proč to nedělají roboti?

Všechno ostatní dělají roboti, úroč nedělají roboti i tyto čtyři úkony?

Protože roboti zatím neumí jemnou manipulaci s měkkými předměty. Lidské ruce ve světě logistiky stále představují obrovskou konkurenční výhodu.

Je Amazon nadšený z toho, že mu pracuje ve skladě 5 000 lidí? Samozřejmě že není. Stojí to obrovské peníze za platy, koordinaci, zázemí, a konec konců i odpisy z krádeží.

Naučit to roboty, zbavit se lidí

Myslím si, že Amazon v tuto chvíli investuje obrovské částky do řešení tohoto „problému.“ Věřím, že vyvíjí roboty se schopnostmi podobnými jako mají lidské ruce. Jak dlouho toto může v dnešním tempu rozvoje robotiky a umělé inteligence trvat? Maximálně pár let. A co bude pak? Pak Amazon všechny své „ruce“ propustí. (Amazon uvádím jako příklad, ale velmi rychle budou následovat další logistické a skladovací firmy, automobilky a jejich dodavatelé. Samozřejmě, ne všichni manuální pracující lidé budou nahrazeni – konstruktéři, řemeslníci, servisáci, zdravotníci nebo umělci se, myslím, zatím bát nemusí).

Co se bude dít dál?

Obrovské propouštění překvapí naší vládu asi jako dopravní kolaps po uzavření Husitské ulice v Praze. Bohužel stát z principu fungování není dostatečně flexibilní, aby rychle vyřešil takový zásadní společenský problém.

Co se bude dít dál, to nevím. Někteří říkají, že vstoupíme do „budoucnosti bez práce“ a problém vyřeší státem zaručený příjem. Jiní říkají, že problém vyřeší trh a najde pro tuto skupinu lidé práci, stejně jako našel pro dělníky, co tehdy rozbíjeli tkalcovské stavy. Jisté ale je, že to nějakou dobu potrvá.

Týká se to i nás „v Praze“. A to hodně.

Já říkám, že nevím, jak to dopadne. Vím však, že v mezidobí mezi vznikem problému a jeho řešením, půjdou „ruce“ volit. Bude jich hodně. A ne, nebudou volit umírněnou, liberální stranu. A bojím se toho, že strana, kterou dostanou k moci, k nám „ostatním“ (bílým límečkům, pražským kavárníkům, pravdoláskařům, židozednářům, hipstrům atd atd) nebude úplně milosrdná.

Jasně, nebude to černobílé. Ne všichni s jednoduchou manuální prací o ni přijdou. Ne všichni budou nahrazeni roboty. Ne všichni budou volit extremistické strany, které ne všem uškodí. Ale jsem přesvědčen, že tato společenská krize nastane brzy a bude to výzva. Ale možná se pletu. Mile rád se nechám fakty přesvědčit o opaku.

Co s tím? Zatím nevím. Pojďme o tom aspoň zatím mluvit. Mám pocit, že si toto málokdo uvědomuje, zvláště lidé, kteří tento stát řídí.

 

Dodatek:

Nemohl jsem v Amazonu fotit, ale můžete se podívat na fotogalerii z prohlídky na Lupa.cz, kde ukazují skoro všechny části skladu, kromě těch, které se fotit nesmí. A o těch stejně nesmím mluvit.

Jinak ve skladech Amazonu je poměrně dost autonomních robotů, ale všichni zatím umí přepravovat jen palety, vozíky nebo krabice, zatím neumí manipulovat s konkrétním zbožím. To dělají lidé.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *