Určitě jste zažili pocit, kdy máte spoustu životních priorit nebo věcí, co chcete zvládnout. A připadá vám těžké správně prioritizovat a rozdělit vši pozornost a čas. Pokud máte 3 věci, které chceme udělat, srovnat je podle priorit je lehké, ale co třeba 15? Jak se rozhodnout? Vytvořil jsem pro vás nástroj, který vám v tomto pomůže.

Správné nastavení priorit v životě je naprosto klíčové, ale naše mozky nám v tom moc nepomájí. Přesto že intuitivně tušíme priority věcí v našem životě – projektů, klientů, věcí, kde se chceme rozvíjet a podobně, je často těžké toto rozplést a podívat se na to čenré na bílém.

Naštěstí na to existuje algoritmus. A teď taky Excelová tabulka, kterou si můžete stáhnout níže a která vám pomůže srovnat priority.

Algoritmus, který k tomuto účelu slouží, se jmenuje párové srovnávání.

Jak to funguje?

Představte si, že si chcete vytvořit žebříček, jak moc máte rádi jednotlivé druhy ovoce. Nestačí vám jen je srovnat podle prioritnějších, ale chcete také vidět sílu vaší priority, například že banány máte dvakrát raději než jablka. Můžete udělat tak, že vezmete 100 bodů a rozdělíte je mezi těchto deset položek vašeho seznamu. To je však pracné a těžko dojdete k výsledku, se kterým budete sami spokojeni a kterému budete věřit.

Párové srovnávání ulehčuje přiřazování priorit. Funguje to tak, že porovnáváte mezi sebou dvojice z vašeho seznamu systémem „každý s každým“ a vždy se rozhodnete, kterou z dvojice preferujete a jak moc silně. No a na základě toho vám algoritmus spočítá jednotlivé priority.

Do vědeckého světa párové srovnávání představil prominetní psychometrik L.L. Thurnstone. Párové srovnávání pak v 70. letech zdokonalil Thomas Saaty v metodě AHP, neboli analytic hierarchy proces.

V roce 2000 párovému srovnávání přinesla světovou proslulost stránka Hot or Not. Ta byla postavená na tom, že uživateli vložené profilové fotky pak mezi sebou jiní uživatelé vždy porovnávali ve dvojících a hodnotili, který člověk je atraktivnější. Český klon této služby se jmenoval Líbímseti.cz. Hot or not také přímo inspirovala vznik Facebooku.

Na co lze párové srovnávání využít smysluplně?

Pohled dopředu

  • Mám na svém seznamu přání 15 věcí, ale můžu si koupit jen 3. Které to jsou?
  • Mám 10 míst, kam bych chtěl jet na dovolenou a musím se rozhodnout
  • Mám v podnikání 10 příležitostí, jak to směřovat a potřebuju určit, která je pro mě jak hodnotná
  • Mám životní cíle a hodnoty a potřebuju si srovnat priority
  • Chci nalézt činnosti, které mi nejvíce dávají v životě energii či flow

Pohled dozadu

  • Okamžiky, kdy jsem se v životě cítil nejlépe
  • Místa, která jsem navštívil – která byla nejlepší?
  • Knihy, které mě nejvíce ovlivnily

Tahle tabulka vám to spočítá

Spojil jsem svoje nadšení pro osobní růst a produktivitu s nadšením pro Excel. Vytvořil jsem Excelovou tabulku s makrem, kterou si můžete stáhnout níže. Zadáte do ní až 30 položek. Následně se vám vytvoří dvojice, které proti sobě srovnáte. No a zmáčknutím tlačítka se dozvíte, jak jednotlivé priority stojí proti sobě.

Stáhněte si a vyzkoušejte , budu rád za vaši zpětnou vazbu.

Doplnění pro náročné

Tabulka sice vychází z metody AHP, je stavěná pouze na jednoduché jednokriteriální porovnávání. Pokud byste chtěli váš seznam srovnat pomocí více kritérií, třeba ovoce podle vašíc hutnosti, ale i třeba podle výživových hodnot nebo snadnosti přípravy, musíte na to jít dle metody AHP dvoukrokově. Nejprve si stanovte kritéria a proveďte párové srovávání samotných kritérií. Tím poznáte, jaké mají pro vás kritéria váhu. Poté proveďte párové srovnávání zvlášť podle každého kritéria. A pak výsledné váhy dle jednotlivých kritérií pronásobte váhami samotných kritérií. Detailní postup najdete v popisu metody AHP třeba na Wikipedii.

Technická poznámka: AHP používá speciální hodnoticí stupnici od 1/9 přes 1 do 9, nicméně a výpočtu vah normalizovaný vlastní vektor, nicméně já jsem si to trochu zjednodušil a použil jsem klasickou Likertovu škálu 1 – 5 a jednodušší výpočet vah. Je to trochu jednoduší na programování i používání výsledky vycházejí skoro stejně, tak snad mi to odpustíte. Také u hodnocení neověřuji jejich konzistenci, čili jestli když dáte A > B a B > C tak zároveň logicky musíte dát A > C.

Další věci v Excelu

Pokud máte také rádi Excel, mrkněte na mojí sekci Příklady zdarma ke stažení pro Excel

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *