Tohle je jeden z nejlepších rozhovorů, co jsem kdy slyšel:

Deeyah Khan je dokumentaristka, muslimka, která natočila dokument nejprve o Džihádistech a poté o amerických Neonacistech. Jako muslimka dělala rozhovory s Nenoacisty a chodila s nima na jejich pochody, aby ji poznali. Překvapivě ji nejenom pustili mezi sebe, ale otevřeli se jí, měli ji rádi a nakonec díky ní hodně z nich tyto radikální hnutí opustilo. Jak to dělala?

Ona sama říká, že se jen snažila poslouchat, vcítit se do nich, pochopit, proč ti lidé dělají, to co dělají. Neodsuzovala, jenom je poslouchala a nechala je mluvit a pochopit.

„Zjistila jsem, že tito lidé nejsou motivováni zlobou, ale láskou,“ říká. Jsou to často lidé, které rodiče týrali nebo odmítli, odmítli je jejich vrstevníci, odmítli je holky. Lidé hrozně touží být milováni, respektováni, uznáváni. A když to nemáte, spokojíte se aspoň s tím, že se vás lidé bojí.

Ten rozhovor výše je neuvěřitelně zajímavý. Pochopil jsem obrovskou sílu poslouchání. To se podle mě neděje. V dnešní době spíš při střetu názorů obě strany odprezentují svoje argumenty a odejdou bez jakéhokoli posunu, ještě utvrzeni v tom, čemu věří.

A tady muslimka bez jediného argumentu nebo přesvědčovací taktiky, jenom otázkami, pomohla lidem odejít z neonacistických stran.

Empatické naslouchání je neuvěřitelně mocné, třeba když

  • … děláte empatické rozhovory pro pochopení vašich zákazníků v rámci vytváření nových produktů či služeb v design thinkingu.
  • … v rámci digitální transformace potřebujete zavádět nové nástroje či postupy a čelíte odporu některých lidí. Pomůže vám to pochopit, proč dělají, co dělají.
  • … v rámci upevňování vztahů v rodině, s kamarády.

Tohle je dovednost, ve které se chci pořád zlepšovat.

Teď také čtu úplně novou knížku Think Again od Adama Granta, mého oblíbeného autora, psychologa. Mluví právě o tom, proč je pro nás tak hrozně těžké měnit názory. A ukazuje, jak s lidmi mluvit, abyste byli schopni pomoci i zarytým zastáncům či odpůrcům čehokoli zvážit jiné alternativy. Bez argumentace, přesvědčování a rad, jen pomocí nasluchání. Hodně zajímavé a do dnešní doby plné konspirací, fake news, antivax a podobné hodně, hodně užitečné. Ještě jsem ji nedočetl, ale určitě ji zařadím na seznam mých doporučených knížek.

Můj podcast o extrémním naslouchání

Jestli rádi posloucháte, můžete si toto téma v rozšířené verzi poslechnout také jako epizodu mého Podcastu Další kroky:

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

    1. Míšo, jsem rád, že se ti články líbí. Zrovna tobě se bude líbit i ten rozhovor a film, koukni na něj. A díky za článek od Lukáše, je to fakt zajímavé.
      Ať se i tobě daří!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *