Udělal jsem experiment. „Odstěhoval“ jsem se v lednu na týden do slunné Malagy na jihu Španělska. Byl to dobrý nápad? Bylo to k něčemu? A je v tom budoucnost? Během svého pobytu jsem sepsal pár postřehů.

Živím se tím, že pomáhám lidem pracovat chytřeji, rád se dívám ze všech stran, jak pracují týmy ve firmách a co funguje pro osobní produktivitu. Navíc tu v Česku v té době panovala ukrutná zima. Zkusil jsem tedy sám na týden vyjet a věnovat ho intenzivní práci u moře.

Základ mé práce tvoří tréninky a konzultace pro firmy. Samotný čas u klienta je jen špička ledovce, pod hladinou se nachází stovky hodin vývoje školení, budování marketingové strategie, psaní článků, vyhledávání trendů a tak podobně. Každý, kdo děláte podobnou práci, víte, že najít ve smršti schůzek, e-mailů, workshopů a operativy čas pro tuto tvůrčí práci vyžaduje maximální úsilí. Proto jsem si vyhradil 7 dní pouze na tuto hlubokou práci, na „samotě“ krásného a slunného přímořského města. A funguje to!

Můj typický den v Malaze

Jak vypadal můj den? Ráno jsem vstal a 2-3 hodiny pracoval zahrádce mé oblíbené kavárny 3 minuty od mého ubytování v centru. Poté jsem se šel na dvě hodinky projít po nábřeží nebo si číst na pláži, k tomu jsem si dal něco k jídlu. Odpoledne jsem pak opět pár hodin pracoval na pokoji nebo v lobby. Potom  večeře, případně navštěva muzea, galerie, akce. Večer jsem mrknul na maily, otevřel pivo a pracoval opět tak do jedenácti. No a pak jsem si četl v posteli.

Za těch pár dní jsem byl neskutečně produktivní a stihl jsem si připravit věci, které bych jinak dělal měsíc. Navíc jsem přečetl skoro 3 knížky. Chyběl mi sice sociální život, manželka, kamarádi a pohodlí domova, ale na tu chvíli  jsem to přežil

Co to znamená pro týmy?

Jako freelancer pracuju velkou část času sám, ale dokážu si představit, jak může takovýto týden přinést výsledky celému týmu. Odtržení od reality všedního dne, naprosté ponoření do práce, ale také společné zážitky. A udělá se toho hromada.

Nový trend útočí: Company retreats

Neobjevil jsem ale nic nového, tento trend firemích „retreatů“ se na nás valí ze zahraničí jako tsunami. Českoslovenští The Surf office zakotvili v Portu a na Kanárech, kde nabízí celým týmům týdenní pobyt včetně ubytování, stravy a rychlého wifi jako balíček. Robert Vlach z portálu Na Volné noze nabízí na Retreat.cz skromnější, ale o to romantičtější místo v Beskydech. Český globálně úspěšný startup Gamee se nedávno vrátil z měsíčního retreatu na Bali a nemůžou si to vynachválit. A třeba i Bill Gates nebo Mark Zuckerberg si dává už léta ještě tvrdší verzi, svůj „thinking week,“ kdy vůbec netvoří, jen přemýšlí.  Digitální nomádi žijící měsíce v Thajsku jsou trochu jiná kategorie, ale jádro myšlenky je podobné. Sám mohu potvrdit, že ač jsem pracoval minimálně stejně intenzivně jako doma, cítil jsem se po návratu z 80% odpočatý, jako kdybych přijel z dovolené. Klasickou dovolenou to nenahradí, ale tohle je win win!

Kdy pojedete vy?

Myslím si, že firemní výjezdy i v korporátním prostředí brzy nahradí otřepané teambuildingy. Jeli byste? Nebo už jste se svým týmem byli? Napište mi vaše zkušenosti!
Pokud pracujete v tradiční, konzervativní společnosti, pravděpodobně ještě chvilku potrvá, než umožní jednotlivcům nebo týmům krátkodobé retreaty.  Vytvořte poptávku. Supermarkety také ještě nedávno neprodávaly farmářské potraviny a nezačali to dělat z dobré vůle. Tlačte na své zaměstnavatele. Přesvědčte je, že to je výhoda pro obě strany. Uděláte si pracovní život trochu lepší.

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *