Toto je 3 roky stará recenze služby, informace nejsou aktuální. Nemám s Lime nic společného prosím, nekontaktujte mě.

Dnes ráno Prahu zaplavily stovky elektrických koloběžek Kalifornského miliardového startupu Lime. Bude to k něčemu, nebo je to blbost? Dnes ráno jsem si koloběžku vyzkoušel, pak se svezl do práce. A tam jsem pro vás sepsal tyto krátké dojmy.

Jak to funguje

Velmi podobně jako jiné sdílené aplikace, třeba sdílená kola Rekola. Stáhl jsem si aplikaci  Lime (odkaz ke stažení zde) a mrknul jsem, kde jsou nejbližšší koloběžky. Obsazení města proběhlo opravdu masivně, jen u nás na Floře se do nového dne probudilo asi dvacet úplně nových strojů. Koloběžky najdete v širším centru Prahy, u nás zóna končí na křižovatce Želivského. Do historického centra se s limetkovými koloběžkami nepodíváte.

  

Vydal jsem se na náměstí Jiřího z Lobkovicz a na místě na mě čekaly hned čtyři kolobrndy. Naskenoval jsem QR kód té nejbližší, zadal platební kartu, vozítko na mě zazvonilo, že je ready a já jsem se vydal do ulic. V aplikaci mi svítil dojezd 37 Km.

Jízdní vlastnosti

Zelenobílé koloběžky vypadají opravdu masivně a poctivě. Mají brzdu a „plyn“, nic složitého na ovládání. Na hodinkách jsem změřil maximální rychlost 14 km/hod. To není moc, motorek v tomto vozítku by měl vytáhnout kolem 25 km/hod. Rychlost je asi omezená, protože i z mírného kopce to drží přesně 14 km/hod. Možná je to nějaké začátečnické omezení, nebo testovací provoz, nebo jsem narazil na pomalý kus, nebo to bude vždycky tak, to se asi dozvíme brzo. Aktualizace: V Praze jsou dva druhy koloběžek. Ty se zeleným blatníkem jezdí 14km za hod, ty s černým blatníkem 25 km/hod.

Najezdil jsem 7 km po Vinohradech a i přes ranní chládek jsem si jízdu užil. Občas se vyskytly nějaké složitější situace, to ale souvisí také s tím, že jsem se po Praze jinak než autem nebo pěšky nepohyboval. Konkrétně slabší momenty celé mé „experience“ byly tyto:

 • Na kostkách se nejezdí moc dobře – po kočičích hlavách je to opravdu za trest, ba přímo lehce nebezpečné. Poučení z dneška je vědět, jak se těmto cestám vyhnout.
 • Obtížná signalizace o změně směru – vydedukoval jsem, že stejně jako na kole musím ukázat rukou, když měním směr. To mi však jistoty nedodalo, držet koloběžku za jízdy za jednu ruku mi na odvaze nedodalo. Ale zvládl jsem to teda J
 • Jednosměrky – to nesouvisí až tak s kololoběžkou nebo Lime. Po Vinohradech se pohybuju častěji pěšky než autem, takže počet jednosměrek mě trochu zaskočil. Chtěl jsem dodržovat předpisy a tak jsem je dodržoval a trochu si tím nečekaně zajel.
 • Ostatní řidiči – cyklisti asi vědí, že jezdit po praze je trochu adrenalin. Dnes byl naštěstí minimální provoz, ale například jeden parkující řidič mi otevřel dveře těce před nosem.
 • Pozor na koleje – při přejezdu kolejí jsem zažil solidní smyk, který jsem ale naštěstí ustál. Takže dávejte pozor!

Kolo jsem vrátil před K10 coworkingem na Grébovce, další hraniční zóna.

Předpisy

Abych pravdu řekl, nevím, kam se e-koloběžky právně kvalifikují. Lime vás před jízdou upozorní, že musíte mít helmu a mít u sebe řidičský průkaz. To by znamenalo, že je to něco jako malá motorka? To by ale mělo mít značku, ne? Elektrokolo to asi taky není, protože podle tohoto článku nesmí mít elektrický bicykl plynovou páčku, jen pomáhat při šlapání. Opravdu nevím a rád se nechám do komentářů poučit. I když možná je to v právním vakuu podobně jako dříve Uber.

  

Každopádně jsem si jist, že se nesmí jezdit po chodníku, což také hodlám dodržovat.

Test cestou do práce

Ač je dnes státní svátek, vydal jsem se do kanceláře, abych napsal tento článek. Sídlím v coworkingu K10 u Grébovky, kam se z Flory dostanu:

 • veřejnou dopravou za 25 minut
 • pěšky asi za 30 minut
 • Uberem Pop za 10 minut a 60-80 Kč.
 • Na koloběžce jsem 2,72 km ujel za 12 minut a s cenou 50 Kč.

Na kratší vzdálenosti po Praze bez větších zavazadel to vypadá jako příjemné řešení. Přidaná hodnota je rychlost, zábava z jízdy a ekologičnost. Nevýhodou je poměrně vysoká cena, která zdatně šlape na paty Uberu.

Cena

Cena byla stanovena jako 25Kč za nástup a 2Kč/ minutu, bez dodatečné sazby za kilometr.

To je fakt relativně dost, za tu cenu už pomalu půjčíte nějakou tu carsharingovou Fabii. I když je potřeba dodat, že i se sdíleným autem máte navíc různé další náklady, musíte řešit a platit parkování atd.

Věřím ale, že inženýři z Kalifornie to mají spočítané. Pravděpodobně předpokládají, že lidé budou ochotni zaplatit za projížďku na bílozeleném vozítku více než za auto a skoro stejně jako za Uber. Nemá cenu tady diskutovat, jestli to je předražené a jestli lidi, kteří na tom budou jezdit, jsou hlupáci, kteří se nechají obrat. Když člověku výrobek nebo služba přináší vyšší hodnotu, než kolik to stojí, je ochoten platit. Nechme na trhu, ať si sám poradí a ukáže nám, jestli ty ceny jsou přemrštěné nebo ne.

Přijetí veřejností

Tady si myslím, že bude problém ze dvou důvodů

 • Lidi mají obecně zvyklost prudit vůči všemu novému
 • Je velmi pravděpodobné, že uživatelé Limu budou jezdit po chodníku a ohrožovat chodce, parkovat na místech, kde budou koloběžky překážet a různě jinak obtěžovat ostatní.

 

Obecně zkušenosti z měst, kde koloběžky už fungují ukazují, že přijetí není úplně dobré. V San Franciscu se záplava vozítek dvou firem zvrhla do takového odporu, že je na konci srpna radnice zakázala a plánuje nějakou novou, regulovanou podobu.

 

Rozkradení

Asi vás napadne ještě jedna věc. Jak dlouho koloběžky v Praze vydrží? Myslím, že mají docela výkon a budou srovnatelné s modely kolem 20-25 tisíc Kč. To bude lidi lákat.

Myslím, že Lime to má podchycené, koloběžky jsou díky GPS a asi Simce stále online. Pravděpodobně bude těžké je „jailbreaknout“ a přivlastnit si je. Ale stačí třeba taková Avie s odstíněním proti GPS, v ní objet Prahu, naložit koloběžky a pak někde v klidu rozebrat na baterky a elektromotorky a případně kovy. Jsem zvědavej, jak dlouho koloběžky vydrží J

Verdikt

Zatím jsem se svezl jednou na jedné koloběžce, ale líbilo se mi to. Je to příjemné a rychlé a určitě to budu občas využívat. Jasně, stojí to víc, ale ruku na srdce, většina z nás nevyužívá nejlevnější varianty všech služeb.

Bojím se ale, že služba dlouho nevydrží a podlomí ji kolena nevole obyvatel, nedisciplinovanost uživatelů nebo rozkradená vozítka. Ale jsem rád, že to tu je, velmi fandím všem startupům, který se snaží vnést revoluci do mobility, i když vidíme, že cesta je to strastiplná a těžká.

 

P.S. Znáte jak to chodí s novými aplikacemi 🙂 Pokud chcete slevu 90 Kč, zadejte můj kód R4TE7DY nebo instalujte přes  https://lime.bike/referral/R4TE7DY

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

11 komentářů

 1. super recenzia, a jak je to s prakovanim, mozem kolobezku zaparkovat kdekolvek kde nebude vadit chodcom a doprave?

  1. Ano. Navíc ještě musí být samozřejmě na veřejném místě (ne za plotem ani na soukromém pozemku) a ve vyznačené zóně v centru města.

  2. Tak to ani omylem, na parkování je nutno použít jen místa k tomu určená, já si půjčil dvě a jeli jsme z centra na botanickou zahradu, ta co je u ZOO, bohužel jedna z koloběžek byla skoro vybitá a ani tam nedojela, musel jsem tlačit, jaké bylo zjištění, když jsme chtěli koloběžky před botanickou zahradou zamknout a ukončit jízdu, ale bohužel to nešlo, takže jsme jeli zpátky na most CCA DVA KILOMETRY, tedy já tlačil a až tam šla kolbrnda zamknout a ukončit jízdu. Volal jsem na uvedené tel. číslo na koloběžce, že jsem vybitý a jak mám postupovat a ani po třech zavoláních, kdy se vždy ozve jen automat mi nikdo ze společnosti nezavolal zpět. Již nikdy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Nelíbila!!!!! Cely večer jsem nedělal nic jiného než hledal ……….kolobezku!!!!! Ke každé ……… kolobezce ke které jsem dorazil, byla buďto vybíta, nebo rozsekana na maderu!!!!!!!!!!!!!!! S…. mě utrácet peníze za Vaši neschopnost se postarat o funkčnost kolobezek!!!!!! Už Vám nedám ani korunu!!!! Vraťte mi nabité peníze!!!! Asi mě mate v píči, ale věřte ze dobrou reklamu Vám dělat nebudu!!!!

 3. Nelíbila!!!!! Cely večer jsem nedělal nic jiného než hledal ……….kolobezku!!!!! Ke každé ……… kolobezce ke které jsem dorazil, byla buďto vybíta, nebo rozsekana na maderu!!!!!!!!!!!!!!! S…. mě utrácet peníze za Vaši neschopnost se postarat o funkčnost kolobezek!!!!!! Už Vám nedám ani korunu!!!! Vraťte mi nabité peníze!!!! Asi mě mate v …. ale věřte ze dobrou reklamu Vám dělat nebudu!!!!

 4. No pěkně nepříjemní jsou jezdci na chodníku. +Typický startup, hlavně sosat peníze, ale klidně to pustí jezdce bez helmy a po chodníku. My upozornili, my nic. Hlavně nám zaplať a, že to prudí ostatní, stejně podobně jako navigace aut přes klidné čtvrti, to je problém co nás nezajímá, my dostali své peníze tak si ostatní trhněte. Nakonec např. Uber a Airbnb – daně atp. Ostatní blbci ať platí, my uděláme nekalou konkurenci, hlavně, že my máme peníze) . Zajímavý fenomén uvažování současné společností. Holt globálně jsem jinde, tak mě nějaký vzdálený člověk zajímá jen jako zdroj mého bohatství. Historie se opakuje. Ať žije Conquista 😸😸😸

  1. Dobrý den, díky za komentář. Také mě štvou jezdci na chodníku a také bezohledné podnikání. U toho bych řekl, že to se zdaleka netýká jen startupů. Problém startupů, který maximalizuje užitek pro jednotlivce na úkor společnosti je taky velký. Otázka je, jak se k tomu účinně postavit. Žijeme v liberální demokracii, kde je svoboda podnikání a nechceme ustrnout v pralese. Takže plošné zakazování všeho nového asi není cesta. Co myslím, že v česku chybí, je mnohem důraznejší vymáhání pravidel. Na chodníku se prostě jezdit nesmí, a i tak na něm vidíte nejen uživatele lime, ale i lidi na vlastních koloběžkách a na kole. Proč? Protože je to pohodlnější a šance, že dostanete pokutu, je minimální. Takže bych kohokoli jezdícího na chodníku a bez helmy bez milosti pokutoval. A paralelně s tím budoval dobré cyklostezky. Ti chudáci nejezdí po chodníku, aby naschvál prudili chodce, ale protože stav silnic a infrastruktury pro cyklisty je žalostný. Takže bych to řešil tak, jak ve vyspělých demokraciích: Pravidla důsledně vymáhat, ale přitom hledat, jak inovaci podpořit, ne ji zabít.

  2. Navíc se podívejte, co říká Lime: „Vždyť neporušujeme žádný zákon.“ Od koho se tu větu naučili? Kdo jí říká rád a s oblibou? Náš pan premiér Babiš. V Česku se ztrácí etika podnikání, stačí když najdete skulinku, jak očůrat zákon, když formálně je vše dobře, pošlete všechny do háje. No a když to tak dělá náš premiér a jemu podobní, začnou to dělat i ostatní. A to je špatně. Takže bych také začal od hlavy.

 5. Velmi nebezpečná zábava. Při úplném vybití se seknou ihned kola. Takže ve 20km/h se seknou a letíte přes řidítka. Díky, že myslíte na naše zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.