Nedávno vyšlo na Youtube skvělé video, kde Elon Musk provádí Tima Dodda, autora kanálu Everyday Astronaut po raketové základně své firmy SpaceX a diskutuje s ním technologie, ale i způsoby, jak pracují. Miliardář s ním mimo jiné hovořil o tom, jak přemýšlí o optimalizaci procesů, automatizaci a Leanu. Padlo tam několik opravdu zajímavých a zásadních myšlenek, které vám pomůžou i při zlepšování procesů ve vaší firmě. Tady jsou:

Elon Musk mluvil o optimalizaci jak v kontextu procesu vývoje a výroby raket, tak v jeho automobilce Tesla. Zmiňoval, že učí lidi v jeho firmách postupovat podle pěti následujících kroků (parafrázováno):

1. Zpochybňujte požadavky interních zákazníků

Co znamená požadavek zákazníků v případě SpaceX a Tesly? Například když vývoj řekne, že raketa musí mít určitou tloušťku pláště, musí mít nějaké komponenty, nebo že baterie do aut musí mít nějaké bezpečnostní vlastnosti. Často se ale stává, že ty požadavky bývají neopodstatněné. (Elon Musk doslova říká „Requirements are always dumb“ – trochu drsné ale chápu myšlenku 🙂

To se může stát, protože třeba dané oddělení nemělo potřebné informace, nebo vycházelo z nějakých zastaralých konceptů. Pokud například nějaké oddělení žádá, že produkt musí něco splňovat, Elon Musk radí vysledovat tento požadavek až ke konkrétnímu člověku, který ho stanovil. Nejednou se jim totiž stalo, že třeba technologie chtěla, aby něco bylo nějakým způsobem, když ale pátrali, kdo toto rozhodnutí vydal, zjistili, že to před třemi roky do dokumentace dopsal nějaký stážista, protože si prostě myslel, že by to tak mělo být. Ten tam dokonce ani nepracoval.

Doufám, že jsem jako stážista kdysi nezpůsobil ve firmách něco podobného 🙂

Další jeho myšlenka je taky k zamyšlení:

Je obzvláště nebezpečné, když vám požadavky na produkt nebo proces zadá nějaký chytrý člověk. V tom případě máme totiž tendence to zadání prostě akceptovat a dostatečně ho nechallengovat.

Elon Musk

2. Opravdu tvrdě pracujte na odstranění zbytečných kroků v procesu

Tohle je jádro filozofie Lean Six Sigma. Odstraňujte vše, co nepřidává hodnotu. Vypadá to snadno, ale ředitel SpaceX říká, že to často neděláme dostatečně. A tohle je nejlepší myšlenka k Leanu, co jsem slyšel za hodně dlouhou dobu:

Pokud se vám občas nestává, že odstraníte nějaké kroky z procesu a pak zjistíte, že je tam musíte vrátit zpátky, neodstraňujete dostatečně důkladně

Elon Musk

To mi připomíná lyžařskou poučku „Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti.“ 🙂

3. Optimalizujte proces
4. Zrychlujte proces

K těmto dvěma bodům řekl klíčovou myšlenku.

Nejhorší věc vůbec je, když optimalizujete a zrychlujete procesní krok, který tam vlastně vůbec neměl být. Když si kopete hrob, nekopejte rychleji, ale přestaňte kopat.

Elon Musk

Tohle se totiž často děje. To mi připomnělo následující citát o digitální transformaci firem:

Když se digitální transformace udělá správně, je to jako když se z housenky stane motýl. Když se to udělá špatně, jediné, co budete mít, je opravdu rychlá housenka

George Westerman

5. Automatizujte

V této fázi se zmiňuje o průběžných kontrolách v procesu. Říká, když vytváříte nějaký nový proces (ať už administrativní, výrobní nebo zákaznický), je potřeba nastavit průběžné kontroly na každém kroku, protože nikdy nevíte, který krok vám selže. To většina firem dělá. Elon Musk ale říká, že jakmile se proces stabilizuje, měly by se průběžné kontroly co nejvíce odstranit a místo toho proces kontrolovat až na konci. Průběžné kontroly totiž už nejsou potřeba, celé to akorát zdržuje proces a generuje falešně pozitivní výsledky kontrol. Tohle prý už dělá málokterá firma.

Poslední myšlenka k tématu je ohledně řízení rizik. Firmy klasicky při řízení rizik dělají jejich různé analýzy, vyhodnocení, třeba metodu FMEA. On však říká, že je důležité hlavně začít proces co nejdříve testovat. To také dělají v poslední dobou se svou raketou Starship. Možná jste zaznamenali, že letos udělali už několik testů raného prototypu a skoro vždy jim raketa vybouchla. Elon Musk říkal, že zajímavé je, že ty příčiny výbuchu vůbec nebyli na seznamu rizik, které očekávali. Takže občas je místo analyzování rizik potřeba víc testovat.

Miliardář na závěr také přiznává, že i on sám udělal tu chybu, že těch pět kroků dělal v přesně opačném sledu. A byl to velký průšvih.

Závěr

Dá se určitě polemizovat o způsobu, jakým Elon Musk dělá byznys, o kvalitě vozů Tesla, o smysluplnosti SpaceX a podobně.

To, jak přemýšlí o procesech, mi ale dává obrovský smysl.

Co na to říkáte vy?

Video

Tady je zmíněné video, ze kterého jsem čerpal. Je zajímavé nejen z pohledu procesního, ale pokud vás zajímají rakety, tak vás to bude bavit 🙂

Také se můžete podívat na obsah ve formě článku na everydayastronaut.com

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

6 komentářů

  1. Super článek Jirko

    Teď mi je o dost jasnější že dosahuje věcí I kterých ví celý svět.

  2. Toto je za mňa super časť skladačky k môjmu vnímaniu leanu: „…To mi připomá lyžařskou poučku “Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti.”“. Diky zaň.

    1. Díky…je o upřesnění, to o lyžování neřekl Elon Musk, ale je to taková poučka, kterou jsem zaslechl někde na svahu v Alpách 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *