Lean jsem vyhrál v loterii

Nedávno se mnou vyšel rozhovor na blogu PwC Česká republika, kde jsem několik let pracoval a pro které už cca 10 let dělám otevřené kurzy Lean Six Sigma. (Viz můj článek Rychlý úvod do Lean Six Sigma). Tady pár věcí, které jsem řekl:

Jak ses dostal k Lean Six Sigmě? 

Vyhrál jsem ji v loterii. Jako studenta mě lákalo poskytovat poradenství firmám, protože to znělo hrozně důležitě, ale neměl jsem jasnou představu, jaké projekty se pro klienty dělají. Měl jsem to štěstí, že jsem se záhy po nástupu dostal k velkému Lean projektu, kde jsem měl na starosti poměrně zajímavé věci. A protože už na VŠE jsem měl vedlejší obor provozní management, neuvěřitelně mě to chytlo a už jsem u toho zůstal. 

Jak konkrétně tedy může Lean Six Sigma firmám pomoct a je možné ji aplikovat opravdu v jakékoliv firmě či oboru? 

Lean projekty odpovídají na jednu ze čtyř základních otázek: Proč to trvá tak dlouho? Proč to stojí tolik? Proč spotřebujeme tolik materiálu? Proč se děje tolik chyb? Pokud si pokládáte u vašeho procesu jednu z těchto otázek, Lean vám pomůže.

Často k nám chodí například účastníci z center sdílených služeb, kteří z místní kanceláře zajišťují finanční, IT nebo nákupní procesy pro svou mateřskou firmu po celém světě. Chtějí se naučit, jak to celé zjednodušit, automatizovat a zvládnout vše rychleji s méně chybami. 

Když děláme kurzy pro výrobní firmy, často pak řešíme zvýšení produktivity práce a strojů, snížení zásob nebo redukci nekvality. 

Napadají tě i nějaké nevýhody, které se s touto metodologií pojí?  

Mít efektivní procesy je v dnešním světě naprostá nutnost pro konkurenceschopnost. Zároveň ale musí hledat příležitosti, jak řešit problémy zákazníků nejen lépe a rychleji, ale také prostřednictvím nových produktů a na nových trzích. Lean je důležitý pilíř inovace, ale sám o sobě nestačí. 

Může Lean Six Sigma pomoct s nastavením digitálních procesů ve firmě? 

Není nic horšího než digitalizovat činnosti, které by vůbec nemusely existovat. Elon Musk k tomu lapidárně říká: „Když si kopete hrob, nekopejte rychleji, ale přestaňte kopat.“ Nejprve je zapotřebí se zamyslet, jak věci zefektivnit. Investice do technologií by měla nastat až poté, co jsou procesy vyladěné. 

Celý rozhovor najdete na blogu PwC

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *