Poměrně často na internetu pročítám různé blogy na témata inovací, technologií a podobně. Dnes vám chci říct o jednom článku, který mě absolutně fascinuje a změnil můj pohled, jak vnímáme svět. Článek se jmenuje Is there a ceiling on what our brains can understand? a je součástí série textů o umělé inteligenci na serveru Waitbutwhy.com. Líbil se mi obzvláště jedna příklad týkající se inteligence jako takové. Pokusím se ho tedy volně parafrázovat.

Představte si inteligenci jako takové dlouhé schody:

 Stojíme na nich my lidé, dva schody pod námi jsou šimpanzi, pod nimi zase třeba slepice, pod nimi mravenci a tak dále. My, lidé, jsme nejinteligentnější tvorové, které jsme zatím na světě potkali, nicméně to není důvod pro to, že schodiště na našem stupni končí. Inteligence teoreticky může existovat vyšší a je tak mnoho schodů nad námi. Momentálně nevíme o nikom a ničem, kdo by byl chytřejší než my, není však důvod si myslet, že by to technicky nebylo možné.

Jako lidé máme dobře zmapované tvory, kteří jsou na schodech inteligence pod námi. Chápeme jejich chování, životy, všechno, co dělají. Opačně se to ale říct nedá. Představte si nějaký důmyslný výtvor našeho intelektu, třeba mrakodrapy. Když je ukážete šimpanzům, nejen, že je nebudou ani po sebedelším tréninku schopni je postavit, ale ani nikdy nepochopí, že je postavil člověk. Budou si myslet, že to je zkrátka nějaká součást přírody.

Pokud by bylo něco na schodech nad námi, pravděpodobně bychom nebyli schopni vůbec rozeznat, co jeho chování a výtvory, natož pochopit, že to něco to vytvořilo. To, že neznáme nic chytřejšího, než my lidé, možná znamená jen to, že jeho existenci nedokážeme pochopit, protože náš mozek na to nemá. Jsou tedy věci, která nám zůstanou navždy skryty.

Tohle je jeden pohled na inteligenci. Někteří vědci (víc info v původním článku výše) ale tvrdí, že jako lidé jsme překročili nějakou potenciální hranici inteligence, kdy náš mozek funguje jako univerzální počítač. Ten má sice konstantní rychlost, ale když mu dáte dost času, nakonec pochopí všechno.

Tenhle myšlenkový experiment ve mě vyvolává pokoru. Jako lidé věříme v průlomy vědy a techniky a poznali jsme tento svět neuvěřitelně dobře. Ale možná i my máme své mrakodrapy, které nepochopíme ani za milion let. Ale i tak myslím stojí za to poznávat nové věci a snažit se tenhle svět a sami sebe pochopit lépe a lépe.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *